Ana Sayfa / Bayilik Veren Firmalar / Çıtır Usta Bayilik Şartları

Çıtır Usta Bayilik Şartları

Çıtır Usta Bayilik Şartları
Çıtır Usta Bayilik Şartları

Çıtır Usta Bayilik Şartları Ön Bilgi

Bayilik veren firmalar listemizin bugünkü köşesinde Çıtır Usta Bayilik Şartları hakkında bilgilendirme yapacağız. İstanbul’da 2003 yılında faaliyetlerine başlayan çıtır usta, ilk iş yerini GALLERIA’da açtı. Hızlı bir büyüme yakalayarak 2007 yıllına kadar şube sayısını 10’a çıkaran çıtır usta Franchise sistemine geçerek şube sayısını 70’e çıkarmıştır. Hedefleri olan 100 şube sayısına ulaşmak içinde bayilik vermeye devam etmektedir. Yazımızın geri kalanı çıtır usta bayilik şartları ve çıtır usta franchise şartları hakkında bilgiler içermektedir.

Marka Bilgileri

Marka İsmi : Çıtır Usta
Kuruluş Yılı : 2003
Merkez Ülke : Türkiye
Ürün / Hizmet Kapsamı : Gıda

Marka Hakkında Detaylı Bilgi

Marka Hakkında Detaylı Bilgi

Çıtır Usta’nın Hikayesi

Çıtır Usta markasının öyküsü 2003 yılında Türkiye’nin ilk alışveriş merkezi olan İstanbul – GALLERIA ‘da başladı. 45m2’lik ilk restoranını açan Atilla Külekçioğlu, Çıtır Usta markasının temelini atmış oldu. 2007 yılına kadar markalaşma çalışmalarını tamamlayan Külekçioğlu, 2010 yılında restoran sayısını 10’na çıkardı. İstanbul dışında var olma kararı aynı yıl hayata geçirildi ve franchising sistemi ile ilk restoran Zonguldak’ta açıldı. Yatırım yapmak isteyen kesimden olumlu not alan markaya talep artınca Çıtır Usta’nın Bursa, Edirne, Keşan, Çerkezköy ve İzmir işletmeleri de birer birer açıldı. Bu durum merkezi yönetim ve fabrikalaşma yapılanmasını beraberinde getirdi. Çıtır Usta hızla büyümeye başladı. Şimdilerde yaklaşık 70 tane şubeye sahiptir. Hedef; Türkiye genelinde 100 işletme açmaktır.

Amacı ve Hedefi

Çıtır Usta’nın ürün çeşidi yaklaşık 60 adet geleneksel lezzet içeriyor. Lezzetler alakart restoran tipinde ve hızlı bir servis ile müşteriye sunuluyor. Bu hizmet anlayışı markaya sektöründe ilk olma özelliği kazandırıyor. Çıtır Usta tüm şubelerine, kendi fabrikasında hazırlanan ürünlerini ve ihtiyaç duyulan malzemelerini göndererek, tek tip lezzet üretiyor. Geleneksel Türk Mutfağı lezzetlerini, Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’da tanıtmayı hedefleyen Çıtır Usta bu yolda çalışmalarını sürdürüyor. Üretim alanında en ileri teknolojiyi kullanmak, “Çıtır Usta Eğitim Akademisi”ni kurup burada nitelikli personel yetiştirmek ve Türkiye’nin her yerinde var olmak, en öncelikli amaçlarını oluşturuyor.
Garantili lezzet sunmayı başaran bir marka olarak Anadolu’muzun en nadide lezzetlerini faklı bir yorumla bütünleyerek ziyaretçilerine 60 çeşit ürün olarak sunmaktadır. Lahmacun, kebap çeşitleri, tavuk ürünleri, pide çeşitleri, et yemekleri, başlangıç lezzetleri, salataları, künefesi ve daha pek çok çeşit… Kebapları ve et yemekleri için gerekli olan tüm et ihtiyacı Bandırma’da yetiştirilen özel besi hayvanlarından karşılanmaktadır. Baharatlar ve sebzeler en tazelerinden seçilmekte olup yöresel özellik taşımaktadır. Garantili lezzet sunabilmeyi, tek tip lezzet üretmeye yani tek noktada üretim yapıp, en iyi sevkiyat sistemiyle İstanbul içi ve dışı tüm restoranlarına ulaştırmaya borçludur. Geleneksel lezzetlerimize getirdikleri standart, bu garantiyi sağlamaktadır. Tüm çözüm ortaklarının mal ve hizmetlerinin kalite kontrollerini bizzat yaparak bu garantiyi pekişmektedir.

Bayilik / Franchise Bilgileri

Bayilik Türü : Franchise
Hedef Bölgeler : Tüm Türkiye
Toplam Şube Sayısı : 70
Hedeflenen Şube Sayısı : 100
Son 1 Yılda Eklenen Şube Sayısı : 7
Ortalama Şube Kurulum Süresi : 15 Gün
Bayilik/Franchise Verilmeye Başlanılan Yıl : 2007
Gerekli İş yeri Özellikleri : 80m2 ile 250m2 arasında işyeri.

Çıtır Usta Bayilik Şartları Hakkında Bilgi

Çıtır Usta Bayilik Şartları Hakkında Bilgi

Çıtır Usta yurt içi ve dışı bayilikleri ile büyümeyi hedefleyen bir markadır. Ama yatırımcılarından önemli beklentileri vardır. Finansal yatırım ve isim hakkı bedellerinin yanında kendi işletme anlayışı ile aynı özellikleri taşımasını ister. Sürekli yenilenme isteğine sahip, çalışkan, müşteri memnuniyeti odaklı hizmet veren, başka işlerle uğraşmayıp sadece Çıtır Usta bayiliğine yoğunlaşacak kişilerle iş ortaklığı yapmak ister. “ Birlikten Güç Doğar” inanışı ile hareket edecek yatırımcılar arar.
Çıtır usta beyti
Çıtır usta beyti

Bayilik Kar Oranı ve Yatırım Maliyetleri

İsim Hakkı Bedeli : Kâr’a geçene kadar yok
Gelirden Alınan Pay : Kâr’a geçene kadar yok
Reklam Katılım Ücretleri : Kâr’a geçene kadar yok
Ortalama Şube Açılış Maliyeti : 400 Bin TL
Yatırımın Geri Dönüş Süresi : Yeni açılan bir işletme ortalama olarak 22 – 28 ay içerisinde bayilik masraflarını çıkarıp kara geçmeye başlıyor. Çıtır Usta , yeni işletme kara geçinceye kadar yatırımcıya bazı desteklerini sürdürmeye devam ediyor.

Bayilik Kar Oranı ve Yatırım Maliyetleri Hakkında Bilgi

Bayilik Kar Oranı ve Yatırım Maliyetleri Hakkında Bilgi

Çıtır Usta markasının iki farklı konsepti var.
Çıtır Usta EXPRESS : Giriş bedeli, 25 bin Amerikan doları
Çıtır Usta FULL KONSEPT: Giriş bedeli, 50 bin Amerikan doları

Franchise isim bedeli:

İsim hakkı anlaşması yapan yatırımcı, Çıtır Usta’nın işletmecisi olarak, anlaşmalı kaldığı süreç içinde ortak reklam giderine katkı payı ve isim hakkı bedeli olmak üzere sabit bir para ödemek durumundadır. Fakat markanın yeni işletmelere bir kolaylığı var. Açılan dükkân kara geçmeye başlayana kadar bu katkı payını işletmecisinden almıyor. Kendini amorti edip, geri dönüşüm başlayınca sabit ödeme de başlıyor.

Girişimci Gereksinimleri

Girişimci Markanızı Neden Tercih Etmeli

Girişimci Markanızı Neden Tercih Etmeli

Dekorasyon Desteği: Çıtır Usta yönetiminin onayını alan dükkan, yatırımcının seçtiği işletme konseptine göre dekore ediliyor. Maliyet de bu seçim doğrultusunda değişiyor. İşletme mekânının; işlek ana caddelerde, okul gibi yerlere yakın bölgelerde ve insan yoğunluğunun çok olduğu yerlerde olması şartı koşuluyor. Markanın onayını alan mekan, işletmecisi başka seçenek sunmazsa, Çıtır Usta tarafından tamamen işletmeye hazır hale getiriliyor. İnşaat, donanım, dekorasyon tamamlanıp dükkân yatırımcıya anahtar teslim olarak veriliyor. İşletmeci dilerse kendi seçtiği mimari şirketle, Çıtır Usta’nın hazırladığı projeyi (Proje bedeli markaya ödenerek) birebir sadık kalarak uygulayabiliyor. Demirbaşların alımında, anlaşmalı firmalar sayesinde daha uygun bedelli alımlar yapılıyor. Dükkânların büyüklükleri açılacak yerlere göre (A.V.M. ya da cadde üzeri) 80m2 ile 250m2 arasında değişim gösteriyor. Lezzet gibi teknik donanım anlayışı da tek tip olup, tüm işletmeler aynı standart ekipmanlarla donatılıyor.
Personel ve işletmeci eğitimi – Pazarlama Desteği: Hem işletmeciye hem de çalışacak personele eğitim veriliyor. Amaç; Çıtır Usta ruhunu tam anlamıyla işletmeye oturtmak. Mekânın açılış süresinde kendi uzman ekibi, çalışan kadroya destek veriyor. Açılıştan sonraki süreçlerde belli aralıklarla denetlemeler yapılıyor. Denetlemelerde hazırlanan raporlar, işletmeye aylık olarak iletiliyor. Raporlar işletmenin gidişatına yön verici oluyor. İşletmeci ve personele verilen uygulamalı eğitim süreci 1 ay. Alanında uzmanlaşmış eğitmen kadrosu, işletmecilik, hijyen, ürün hazırlama ve sunum, servis, kurye, satış teknikleri, müşteri ilişkileri gibi tüm önemli konuları bir aylık süreçte işletme çalışanlarına uygulamalı ve ücretsiz olarak öğretiyor. Pazarlama teknikleri eğitimleri ile işletmenin pazarlamaya yönelik çalışmalarına da katkı sağlanıyor. Garantili lezzet, düşük maliyet, pazarı hazır yarı mamul ürün ve lojistik kolaylığı sağlayarak, birlikte çalışacağı iş ortaklarına pazarlama anlamında önemli bir destek sunuyor.
Lojistik Destek ve Düşük Maliyet Katkısı: Çıtır Usta Mutfağının tüm hammadde ve mamul ürünleri kendi tam donanımlı araçlarıyla İstanbul içi ve dışı şubelerine ulaştırılmaktadır. Marka, ürün maddelerini toplu ve büyük oranlarla aldığı için ekonomik fiyat seçeneği şansına sahiptir. Bu şansı da tüm şubeleri ve yatırımcılarıyla paylaşır. İşletmeciler kapılarına kadar ulaşan hizmetin konforunu yaşarlar. Marka, toplu alım gücünün yarattığı düşük maliyet kazancını, kaliteli ve tek tip lezzet ile birleştirerek önemli bir pazarlama üstünlüğü yakalamaktadır. Çıtır Usta Markası, isim hakkı verdiği işletmeciyle aynı düzlemde çalışarak, onların karşılarına çıkabilecek sorunları, tehlikeleri en aza indirgemek için özverili bir yaklaşım sergilemektedir.
Finansal Destek: Çıtır Usta yeni açılacak işletmeleri için yatırımcıya kredi alma konusunda destek sağlamaktadır. Kendi çalıştığı bankalardan kredi alabilmeleri için gerekli bağlantıları kurmuştur.

İletişim Bilgileri

İlgili Kişi : Genel Merkez
Adres : Basın Ekspress Yolu Derin Sok. No:58 İkitelli / İSTANBUL
Telefon : 0 212 494 31 00
Web Site : Tıklayınız
EMail : citir@citirusta.com

Das geschftsmodell ist vielversprechend, essay schreiben lassen ein sicherer markt vorhanden.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir