Ana Sayfa / İş Fikirleri / Emlak Dükkanı Açmak İçin Gerekenler Emlakçı Nasıl Olunur?

Emlak Dükkanı Açmak İçin Gerekenler Emlakçı Nasıl Olunur?

emlak dükkanı açmak
emlak dükkanı açmak
İş fikirleri hakkında bugün sizlere emlak dükkanı açmak için gerekli belgeler neler?, emlakçı nasıl olunur?, emlak komisyonculuğu sertifikası nasıl alınır? emlak dükkanı açma maliyeti nedir? emlak dükkanı açmak ne kadar kazandırır? gibi soruları düşünen, emlak işiyle uğraşmak isteyenler için güzel bir makale hazırladık.

Emlak Dükkanı Açmak

Bu yazımızda Emlak dükkanı açmak için gerekenleri sizlere rehber halinde sunacağız. Emlakçılık sektörü düşük sermaye ile yüksek kazanç bırakan iş fikirleri arasında en çok tercih edilen iş türüdür.  Peki emlak işi para kazandırır mı? Emlak dükkanı açarak iyi paralar kazanabilirsiniz. Burada önemli olan sizin ne kadar çalışıp çaba sarf edeceğinizdir. Her işte olduğu gibi ne kadar çok çalışırsanız, o kadar kazanç sağlarsınız. Örneğin aylık 2,000 TL ile 20,000 TL arasında kazanabilir, hatta daha fazlasını bile kazanabilirsiniz.

Emlak dükkanı açmanın avantajları nelerdir?

 • Kendi işinizin sahibi olacaksınız.
 • Düşük sermaye ile iş kuracaksınız.
 • Yüksek kazançlar elde edeceksiniz.
 • Hızlı bir şekilde işleri büyütebilirsiniz.
 • Gezerek çalışabilirsiniz.
 • Prestij sahibi olabilirsiniz.

Emlakçı nasıl olunur ?

Emlakçı olmak için gerekenleri sizler için sıralayalım, ardından başlıklar halinde inceleyelim;
Emlak ofisi açmak için gerekenler 2017

 • Emlak komisyonculuğu sertifikası almak.
 • Mesleği icra edebilmek için iş yeri bulmak.
 • İş yeri ekipmanlarını tedarik etmek.
 • Şirket kurmak.

Emlak komisyonculuğu sertifikası

Emlak komisyonculuğu sertifikası, emlak işi yapmak için almanız gereken bir belgedir. Emlak komisyonculuğu sertifikasını almak için kısa bir eğitimden geçerek gerekmektedir. Emlak komisyonculuğu belgesini 400-800 Tl arasında rakamlarla özel kurslardan alabiliyor iken, Devletimizin sağladığı imkanlar sayesinde de bedava alma şansınız vardır. Biz size bedava olan tarafını anlatalım, çok zenginseniz ücretli olanı araştırır alırsınız 🙂
Bedava emlak komisyonculuğu sertifikası almak için Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Halk Eğitim Kurslarına başvurabilirsiniz. Halk Eğitim Kursları her İlin İlçesinde bulunmaktadır. Ancak bulunduğunuz İlçedeki Halk Eğitim Merkezi emlak komisyonculuğu kursu açmamış olabilir. Dolayısıyla bu merkezlere gitmeden önce Google üzerinden bulunduğunuz İlçenin Halk Eğitim Merkezi sitesine girerek aktif ya da aktif olacak Emlak komisyonculuğu kursları inceleyebilirsiniz. Yaşadığınız ilçenin Halk Eğitim Merkezinden emlak komisyonculuğu kursu alma zorunluluğunuz yoktur. O yüzden yaşadığınız şehirdeki tüm İlçelerin Halk Eğitim Merkezi sitelerinin kurs takvimlerini incelemeniz yararınıza olacaktır.

Emlakçılık yapabilmek için iş yeri bulmak

İş yeri bulmak kolay ancak iş yeri ararken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. İş yerinin bulunduğu konum işlek bir cadde üzerinde bulunmalıdır. Kimsenin gelip geçmediği yerde iş yeri açmak potansiyel müşterilerinizi kaçırabileceğiniz anlamına gelmektedir. Ben işimi internet üzerinden yürüteceğim işlek bir yerde olmasına gerek yok diyorsanız da tercih sizindir.

İş yeri ekipmanları tedarik etmek

Emlakçılık mesleği yapmak için gereken iş yeri ekipmanları şunlardır;

 • 1 adet masa
 • 1 adet patron koltuğu (çok hoşumuza gidiyor böyle söylemesi 😀 )
 • 2-3 adet misafir koltuğu
 • 1 adet dosyalarınızı koymak için dolap takımı
 • 1 adet yüksek özellikli masaüstü bilgisayar veya laptop (gezerek iş yapacağınız için laptop önerilir)
 • 1 adet yazıcı (tarayıcı ve fotokopi çekme özelliği olsun)
 • İş yeri tabelası, cama ilan asmak için aparat ve yazı şablonu

Şirket kurmak

Son olarak iş yeri açabilmek için vergiye tabi olmanız gerekmektedir. Kolay açılıp kapatılabiliyor olması ve düşük maliyetlerle kurulabiliyor olması nedeniyle iş yeri sahipleri genellikle şahıs şirketi kurmaktadırlar. Bu konu çok uzun ve detaylı olması nedeniyle farklı bir yazımızda detaylı olarak anlattık. Şahıs şirketi nasıl kurulur? İşyeri açmak için gerekenler başlıklı yazımızı okuyarak detayları öğrenebilirsiniz.

Emlak dükkanı açmanın maliyeti

 • Ücretli almak istiyorsanız girişimcilik kursu sertifika ücreti 400-800 TL
 • Masa, koltuk, sandalye, dolap paket haline 750 – 3,000 TL arası değişir.
 • Bilgisayar, Laptop 1000 – 2000 TL arası değişir.
 • Tüm özellikleri barındıran yazıcı 750 – 1500 TL arası değişir.
 • İş yeri tabelası 250 – 1500 TL arası değişir.
 • Ivır zıvırlar içinde 100 – 300 TL gider.
 • Şirket kurulumu için 2,000 TL gider.
 • Sahibinden kurumsal ve hürriyet emlak üyelik fiyatı gizli tutulduğu için pek bilinmemektedir ancak ortalama yıllık 5.000 TL civarı olduğu tahmin ediliyor. (çok kazık ama müşteri kitleniz buralarda)
 • Araba kesinlikle lazım 10,000 TL ve üstü değişir.

*Rakamlar tercihlerinize göre çok değişkenlik göstereceğinden net değildir. 

Emlak işi nasıl yürür ?

Emlak işinin karlı bir sektör olduğundan bahsetmiştik. Yapacağınız her işte alıcıdan ve satıcıdan komisyon alırsınız. Bu komisyon oranı genellikle %3’tür. 150,000 TL’lik bir daire veya arsa sattığınızda satıcıdan 4,500 TL, alıcıdan da 4,500 TL alırsınız ve sadece bir satıştan 9,000 TL kazanabilirsiniz! Bu şekilde ayda sadece 1 daire satmanız sizi çok rahat geçindirecektir.
Kiralık daireler ve işyerleri için sahipleriyle anlaşabilirsiniz. Mekan sahiplerine hiç bir ücret ödemenize gerek yoktur. Yapmanız gereken sadece mekan sahiplerinin istedikleri kira bedelleri ve müşteri profiline sahip kiracılar bulmaktır. Mekan sahibinin istediği kira bedeli 1,000 TL ise, Mekanı kiralamak isteyen kişiden 1 aylık 1,000 TL kira bedeli komisyonu alırsınız.
Emlakçılık sektöründe, sahibinden arsa ve tarlaların satışı için anlaşarak kazanç sağlarsınız. Emlakçılık sektörünün en sevilen dallarından biriside budur. Yer sahibi size arsa için istediği fiyatı söyler sizde alıcılara ev sahibinin istediği bedelin üzerine komisyon koyarak satarsınız. Komisyon koymak için herhangi bir sınırınız yoktur. Yer sahibi 50,000 istediyse siz üzerine 20,000 koyup satabilme imkanınız vardır.
Tüm alış satış işlemlerinde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta satıcı ve alıcıya anlaşma karşılığında belge imzalatmaktır. Eğer anlaşma imzalamadan kişiye yeri gösterirseniz sizi devreden çıkararak kendi aralarında anlaşma ihtimalleri vardır ki buda çok yaşanan bir durumdur.
Bu işi yapacaksanız kesinlikle bir arabaya sahip olmalısınız. Müşterinize yer göstermek için yürütecek misiniz? Emlakçılık işinin ana ekipmanı arabadır. Arabanız yoksa bu işe girmenizi pek önermeyiz. Ancak ben kendi mahallemde emlakçılık yapacağım uzak yerlerde işim yok diyorsanız o zaman bu işi yapabilirsiniz.
Kafanıza takılan bir durum mu var? O halde yorum yazın cevaplayalım… 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir