Ana Sayfa / İş Fikirleri / Gelecek Vadeden İş Fikirleri

Gelecek Vadeden İş Fikirleri

Gelecek vadeden iş fikirleri

gelecegin-iş fikirleri
gelecegin-iş fikirleri
Önümüzdeki 5 – 10 yıl içerisinde adını daha çok duyacağınız iş fikirleri hakkında bilgi almak istiyorsanız doğru adrestesiniz!
Bu makalemizde önümüzdeki 5 – 10 yıl içerisinde popüler olacak iş fikirleri hakkında bilgiler vereceğiz.
Gelecekte neler olabileceğini nelerin daha çok tercih edilebileceğini biliyor olmanız iş fikirlerinizi uygulamanın daha kolay olmasını sağlayabilir. Gelecekte nelerin popüler olduğunu kestirmek size bir çok konuda avantaj sağlayacaktır.
Günümüzde en başarılı girişimcilerin biyografilerini incelediğimizde genellikle sürü psikolojisi ile hareket etmeyip, rekabet ortamının düşük olduğu ve piyasanın gelecekte bu girişimlere ihtiyacı olduğunu keşfeden insanlardan oluştuğu görülmüştür.
İllaki her girişimin az ya da çok yanılma ve tutmama payı vardır, ancak alacağınız riskler belki de sizi dünyanın en zengin girişimcileri arasına sokabilir. Başlangıçta büyük şüpheyle yaklaşılan otomobil, internet gibi projelerin günümüzde gıptayla bakıldığı, toplumsal anlamda maddi manevi etkileri çok yüksek olduğu görülmektedir…
Günümüzde küreselleşme ve dijital teknolojiler sayesinde büyük değişimler yaşanmaya devam ediyor. Peki, bundan hangi iş kollarının büyümesini ve gelecekte popüler olmasını bekleyebiliriz?

Veri Analizi

veri analizi
veri analizi
Büyük veri yani (Big data) çağı şuanda emekleme dönemi yaşasa da önümüzdeki yıllarda önemli bir yere sahip olacağı kesin. Büyük veri olarak isimlendirdiğimiz bu olgunun anlamı, diskte çok fazla yer kaplayan veri çağrışımı yapsa da aslında tam olarak böyle değil. Büyük veri, sosyal medya paylaşımları, fotoğraf arşivleri, sürekli kayıt aldığımız ‘log’ dosyaları gibi farklı kaynaklardan elde edilen tüm bu verilerin anlamlı ve işlenebilir hale dönüştürülmüş biçimidir.
Günümüzde internetin çok fazla kişi tarafından kullanılması günlük hayatımızda aldığımız hizmetleri, internet üzerinden bulunan uygulama yazılımları aracılığı ile hızlı ve kolayca erişebiliyor olmamız nedeniyle ortaya çıkan yaygın kullanım, özellikle hizmet alanında satış sonrası müşteri memnuniyeti sağlamak adına, son kullanıcının her türlü bilgisinin alınıp saklanmasına neden oldu. Saklanan bu verilerin büyüklüğünün sürekli artması Büyük veri kullanımının gerekliliğini ortaya koydu.
Birçok firma müşterilerinin, rakiplerinin ve kendilerinin hakkında devasa veritabanlarına ulaşarak bu verilerden bir anlam elde etmeye çalışıyor. Genellikle pazarlama ve piyasa araştırma alanında veri analizinin yakın gelecekte çok daha önemli olması beklenmektedir.

3D Baskı

3d-baski
3d-baski
Düşük maliyetlerle üç boyutlu baskı makineleriyle objeler üretilmesi 3D baskı işinin daha şimdiden popülerleşmeye başladı diyebiliriz. Ancak daha tam oturmamış bu sistem makineleri maalesef çok pahalı.
Lakin teknoloji ilerledikçe iş fikirleri açısından 3D baskının daha da yaygınlaşarak bir çok konuda proje üretilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Gelecekte devasa fabrikaların yerini 3D Baskı makinelerinin alması olması muhtemel bir durum.
Sisteme dökülen her türlü projeyi üretebilen bu baskı makinelerine şimdiden yatırım yaparak girişimcilik faaliyetlerinize başlayabilir ve hatta geleceğe yön veren insanlardan birisi olabilirsiniz.

Evlilik Danışmanlığı

Evlilik Danışmanlığı
Evlilik Danışmanlığı
Günümüzde beden sağlığı kadar ruh sağlığı da önem kazanmış durumda. Amerika’nın İstatistik kurumu 2020 yılına kadar aile terapistlerine ve evlilik danışmanlarına duyulan ilginin %41 artacağını öngörmektedir. Eğer iş fikirleri arıyorsanız bu konu üzerine yoğunlaşabilirsiniz.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu
Elektrikli Araç Şarj İstasyonu
ABD’de Tesla’nın öncülüğünü çektiği elektrikli arabalar ABD’de, Avrupa’da ve Ülkemizde yaygınlaşarak popüler olmaya başladı. Elektrikli araçlar için kurulan şarj istasyonları diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de belirli noktalara yapılmaya başlamış durumda. Geçtiğimiz günlerde Nissan markasının ürettiği elektrikli araç modeli olan Leaf, daha görücüye çıkmadan tükendiğini söylersek elektrikli araçlara olan taleplerin ne denli büyük olduğunu anlayabilirsiniz.
Taleplerin bu kadar yüksek olması elektrikli araçların önümüzdeki yıllarda daha çok kullanılacağını gösteriyor. Bu kadar çok elektrikli araca şarj istasyonu kurarak şimdiden yatırımlar yapmak için uygun zaman olabilir.

Holografik Sinema Salonu

Holografik Sinema Salonu
Holografik Sinema Salonu
Gelecekte hologramın beyaz perdede kullanıldığını görmeniz mümkün. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımızın bile kullandığı bu teknoloji günümüzde var olan 3D sinema salonlarının yerini holografik sinema salonlarının alabileceğini şimdiden söylemek mümkün.

Nano Medikal

mikrorobot
mikro robot
Günümüzde insan hücrelerinin onarılması için nano teknoloji halihazırda kullanılıyor. İngiliz Hükümeti’nin 2015 yılında yayımladığı raporda nano teknolojinin tıp alanında çok daha fazla kullanılacağı ileri sürmektedir.
İngiliz Duke Üniversitesinden Prof. Bruce Donald, geliştirmiş olduğu mikrorobot teknolojisi sayesinde artık beyindeki nöronlara elektron enjekte edilebiliyor. Boyutları bir çileğin çekirdeği kadar olan bu son teknoloji robot sayesinde robotlar ve tıp alanında büyük bir gelişmeler yaşanacağı ortadadır.

Veri Koruma

Veri Koruma
Veri Koruma
Teknolojik gelişmeler yaşandıkça ve teknolojik ürünlere olan talepler her geçen gün daha da arttıkça verilerimizi çalmak isteyen kötü niyetli hackerların hedefi haline geliyoruz. Kredi kartı bilgileri, özel fotoğraf ve videolar gibi gizliliği önem arz eden bilgilerin korunabilmesi için veri koruma şirketlerine önümüzdeki yıllarda daha çok ihtiyaç olacağı öngörülmektedir.

Su

su
su
Temiz su kaynaklarımız her geçen gün daha da azalmaktadır. Gelecek yıllarda temiz içilebilir su kaynaklarının petrolden daha değerli olacağını hatta su savaşları yaşanabileceğini dahi öngörülmektedir. Suyun ne denli önemli olduğundan bahsetmeye kalksak sayfalarca yazılar yazmamız gerekebilir. Ancak suyun önemininin gelecekte daha da artacağını ve bu alanda girişim yapabilmeniz için size ilham verebilir.

Yaşlı Bakım Hizmetleri

Yaşlı Bakım Hizmetleri
Yaşlı Bakım Hizmetleri
Araştırmalar önümüzdeki yıllarda çocukların anne ve babalarının yaşlılıklarında bakımları için daha az vefa duyacağını ve yaşlı bakım hizmetleri kapsamından yararlanacağını öngörüyor. Bu durum yalnız yaşayan yaşlı insanların ev işlerinin, temizlik işlerinin, tedavi ve diğer işleri için yaşlı bakım hizmetleri sunan şirketlerin daha çok talep göreceğini göstermektedir.

Mobil Pazarlama Danışmanlığı

Mobil Pazarlama Danışmanlığı
Mobil Pazarlama Danışmanlığı
Yediden yetmişe akıllı telefonların kullanıldığı ülkemizde ve dünyada mobil pazarlama sektörü de aynı oranda büyüyor. Firmalar mobil telefon kullanıcılarına ulaşabilmek ve onlara ürünlerini tanıtabilmek için büyük bir yarışa içerisine girmiş durumda.
Bu durumda danışmanlık hizmeti veren kurum ve kuruluşlara olan talebi bir hayli arttırmakta. Mobil pazarlama odaklı bir ajans şirketi kurarak mobil pazarlama danışmanlığı yapabilirsiniz.

Çeviri Hizmetleri

Çevirmenlik Yaparak Para Kazanmak
Çevirmenlik Yaparak Para Kazanmak
Bu günlerde küreselleşme ve ülkeler arası iletişimin basitleşmesi nedeniyle çevirmenlik yapanlara büyük bir talep var. Herhangi bir sermayeye sahip olmadan freelance çevirmenlik yapabilirsiniz. Tek sahip olmanız gereken çeviri yapacağınız dili ve kendi anadilinizi çok iyi biliyor olmak. Bunların yanı sıra etkili iletişim tekniklerine de hakim olmak gerekli.
Çevirmenlik yaparak para kazanma konulu makalemizden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.
 

yorumlayın

  1. Muhammed Arslan

    Elektrikli arac ve holografik sinema aslinda gayet guzel fikirler. Suan her seyimi satip yeni girisimlere atılasım geldi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir