Ana Sayfa / Girişimcilik / Her Girişimcinin Mutlaka Okuması Gereken 35 Kitap Listesi

Her Girişimcinin Mutlaka Okuması Gereken 35 Kitap Listesi

Girişimcilerin okuması gereken kitaplar

Girişimcilerin okuması gereken kitaplar listemizde en başarılı girişimcilerin zirveye ulaşırken yaşadıklarını ve tavsiyelerini anlatan kitapların yanı sıra pazarlama, müşteri ilişkileri, yönetim biçimleri ve daha bir çok girişimcilik konusunda faydalı olacak kitapların listesini hazırladık. Bir önceki yazımızda ise  girişimcilerin izlemesi gereken filmler  listesini hazırlamıştık dilerseniz onlara da göz atabilirsiniz.

Dünyanın en başarılı ve en zengin girişimci insanların okuduğu kitapları ve okunmasını tavsiye ettikleri kitapları derlediğimiz bu listede yok yok desek yeridir. Eğer girişimcilik dünyasında hedeflerinize emin adımlarla yürümek istiyorsanız kitap okumak zorundasınız.
Okumak, bilgilenmek ve girişimcilik dünyasına farklı açılardan bakabilmek ve hayallerinize ulaşabilmeniz için O KU MA LI SI NIZ.

1- Sil Baştan – Jason Fried & David Heinemeier Hansson

Girişimcilerin okuması gereken kitaplar
Sil baştan
“İlham, taze meyve ya da günlük süt gibidir; bir rafa kaldırıp iki ay bekletemezsiniz.”
Sil Baştan kitabı sıradan bir iş dünyası kitabı değildir. Kitap size iş hayatında nasıl daha hızlı, daha akıllı ve daha başarılı olabilmenin yollarını anlatmaktadır. Başarıya giden yolun inceliklerini anlatan bu kitap girişimcilerin okuması gereken kitaplar arasında yer almaktadır.

2- Mor İnek – Seth Godin

Girişimcilerin okuması gereken kitaplar
Mor inek
İşini geliştirmek, yeni ve farklı bir bakış açısı ile iş açmak isteyen yatırımcı ya da girişimci ruhlu herkesin okuması gereken güzel bir kitap. Günümüz yöneticilerine ve iş sahiplerine, şirketlerini ayakta tutabilmeleri için yol gösterici özelliği bulunmaktadır. Her girişimcinin doğru bildiği reklam yanlışları, her şirketin neden mor ineği araması gerektiği ve bunun gibi daha birçok bilgilendirici içerik bulunmakta.
“Öyle bir ürün tasarlamalısınız ki ilk müşteriler etkilenmeli. Çünkü ilk kullanıcılar ürünün esnekliği ve çekiciliğinden etkilenerek sizin ürününüzün reklamını yaparlar, hem de bedavaya.”

3- Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Stephen Covey

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı
Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı
Kesinlikle sıradan bir kişisel gelişim kitabı olmayan bu eseri okurken elinize bir kalem almalı ve birçok yerin altını çizerek okumalısınız. Gerçek hayattan yaptığı örneklerle konuları derinlemesine anlamanıza, içselleştirmenize olanak sağlamaktadır.
Kitap okuyup bitirdiğinizde kitaplığınıza kaldıramayacağınızı anlıyorsunuz . Etkili insanların 7 alışkanlığı kitabı sürekli başucunuzda bulunmalı ve bu 7 alışkanlığı öğrenme, uygulama çalışmanız ömür boyu devam etmeli.

4-Takım Oyunu – Seth Godin

Takım Oyunu
Takım Oyunu
Her girişimcinin mutlaka okuması gereken kitaplardan birisi de Takım Oyunu’dur. Seth Godin’in listemizde iki kitapla yer bulması bu teorimizi doğrular nitelikte.
“En çok başkalarına benzemediğiniz ve seçkin insanların dikkatini çektiğiniz zaman gelişme gösterirsiniz.”

5- Kendime Düşünceler – Marcus Aurelius

Kendime Düşünceler
Kendime Düşünceler
Marcus Aurelius’un bu kitabını okuyup bitirdikten sonra kapağını her açtığınızda her cümleden yeni anlamlar keşfedeceksiniz.
Girişimcilerin okuması gereken kitaplar arasında listemizde yer bulan Marcus Aurelius, Roma imparatorudur. İmparator ve Filozof olan Aurelius’un bugünlerden 1848 yıl önce yazdığı bugün de geçerli olan, Doğanın ve İnsanın üzerine harika düşünceler bulacaksınız bu kitapta.
‘’Çalışmak, bir şeyler yapmak, üretmek sana zor geldiğinde, bunun yerine hoş, zevk verici şeyler seni çektiğinde, kendi kendine şunu sormalısın: “Yaşama bir katkıda bulunmak için mi, bedensel bir yaşam için mi yaratıldın’’

6- Yaratıcı Özgüven – Tom & David Kelley

Yaratıcı Özgüven
Yaratıcı Özgüven
Yaratıcı Özgüven kitabı, içinizdeki yaratıcı ruhun alevlenmesine sebep olacak kadar etkili bir kitaptır. Girişimcilerin kesinlikle okuması gereken klasikleşmiş bir yapıt. Yaratıcı Özgüven kitabı dünyaya ne yapmaya geldim? Sorusuna verilecek yanıtın bir kısmıdır.
“Her sabah kendinize şunu sorun: “En iyi olduğum şey ne?”, “İşimden en çok ne zaman keyif aldım?” İşte bu sorulara vereceğiniz yanıtlar sizi işinizden daha çok keyif almak için yapmanız gereken görev ve etkinliklere yönlendirecektir.”

7- 4 Saatlik Hafta – Tim Ferris

4 Saatlik Hafta
4 Saatlik Hafta
“Az Çalış, Çok Kazan ve İyi Yaşa!” mottosuyla Tim Ferris, “güzel iş fikirlerini” piyasaya nasıl sunmak gerektiğini mükemmel bir şekilde açıklıyor. En iyi bildiğiniz bir iş kolu seçin, hedef kitlenizi belirleyerek bu iş kolundan nasıl yararlanabileceğini analiz edin ve bu ihtiyaçlara yönelik bir ürün geliştirin. Girişimcilik hayallerinin nasıl gerçeğe dönüştürülebileceğiyle ilgili harika bir eser.

8- Benjamin Franklin – Walter Isaacson

Benjamin Franklin
Benjamin Franklin
Amerika’nın kurucularından birisi olan ve günümüzde kullanılan 100 dolarlık banknotlarda resmi bulunan adam…    Her okuduğunuzda sizde farklı etkiler bırakabilecek ve okudukça altını çizmedik yer bırakamayacağınız bir kitap.
Girişimcilerin okuması gereken kitaplar arasında gösterebileceğimiz eserlerden birisidir.

9- Keskin Kenar – Jeff Olson

Keskin Kenar
Keskin Kenar
Keskin Kenar kitabı ufak şeylerin ve istikrarın başarılı olmak için ne kadar önemli olduğunu anlatmaktadır. Her zaman başarılı insanlar, başarısız olanların yapmak istediklerini yaparlar. Keskin Kenar size, başarılı insanların yaptıklarını nasıl yapacağınızı gösterebilir!

10- Pınar – Ayn Rand

Pınar – Ayn Rand
Pınar – Ayn Rand
Tırnaklarını kazıyarak ve birçok engellerden atlatarak milyarder olmuş Mark Cuban ve Charlie O’Donnell gibi girişimcilerin başucu olmuş kitaplardan birisidir.

11- Düşün ve Zengin Ol – Napoleon Hill

Düşün ve Zengin Ol
Düşün ve Zengin Ol
Düşün ve Zengin Ol kitabı, Tüm hayallere sahip olmanın yönteminin anlatan bir kitap. Girişimcilere hedef belirleme konusunda eşsiz tecrübeler ve daha fazlasını sunan, girişimcilerin okuması gereken kitaplar listemizde yer almıştır.

12- İknanın Psikolojisi – Robert B. Cialdini

İknanın Psikolojisi
İknanın Psikolojisi
İknanın Psikolojisi kitabında bir müşteriye nasıl davranılır ve nasıl satış yapılır konuları ilmek ilmek işlenmiştir. İkna sanatının en ince detaylarını öğrenebileceğiniz harikulade bir kitap.

13- Krizden Çıkış – W. Edwards Deming

Krizden Çıkış
Krizden Çıkış
Girişimci ve yöneticilerin personelleriyle nasıl diyalog kurması gerektiği, kriz zamanlarında nasıl hareket edilmesi gerektiğini ve analizle verilmesi gereken önemi çok iyi bir şekilde anlatan eser. Her girişimcinin başucunda bulunması gerekir.

14- Değiştir! – Chip Heath ve Dan Heath

Değiştir!
Değiştir!
Stress anında karar alma psikolojisi ve uzun vadeli kararları vermenin ne kadar zor ama bir o kadarda yararlı olduğu görüşünü irdeleyen güzel bir kişisel gelişim kitabı.

15- Sıfırdan Bire – Peter Thiel

Sıfırdan Bire
Sıfırdan Bire
Startup dünyasında ne iş yaptığını bilmenin ne kadar önemli olduğunu vurgulayan bu kitabı, özellikle teknoloji girişimcilerinin okuması gerekmektedir. Geleceğin iş dünyasında teknolojinin yeri ve nasıl kullanılacağı vurgulayan bir eser.

16- Blink – Malcolm Gladwell

Blink
Blink
Şirket içerisinde karar alma sürecinde neler yapmanız gerektiğine dair harika ipuçları veren bir eser. Her girişimcinin okuması gereken kitaplar arasında yer almasının nedenlerinden bir diğeri ise, psikoloji ve nörobilim hakkında iş hayatından örneklemeler yapılarak girişimciye bilgiler sunmasıdır.

17- Engel Yolun Kendisidir – Ryan Holiday

Engel Yolun Kendisidir
Engel Yolun Kendisidir
Engel Yolun Kendisidir kitabı, yönetimde antik yunan felsefesinden yararlanılarak insanların nasıl yönetilebildikleri incelenmektedir. Steve Jobs , Ryan Holiday ve Marcus Aurelius gibi liderler bu felsefenin bakış açısıyla ele alınmış.

18- Yalın Yeni Girişim – Eric Ries

Yalın Yeni Girişim
Yalın Yeni Girişim
Eric Ries yeni girişim fikirleri ni çevreleyen belirsizlikten oluşan sisi nasıl delip geçileceğinin yolunu göstermektedir. Eric Ries’in bu yaklaşımı çok mantıklı; tavsiyeleri ise pratik ve sahada kanıtlanmıştır. Yeni girişimlerin başarı olması için olasılık oranının yükselmesi yönetim kitaplarından daha fazla işe yarayabilir.

19- Mutluluk Dağıtmak – Tony Hsieh

Mutluluk Dağıtmak
Mutluluk Dağıtmak
Akıcı ve keyifli anlatım üslubuyla Tony Hsieh’in işinde ve özel hayatında öğrenmiş olduğu dersleri, küçücük çocukken kurduğu solucan çiftliği girişiminden zappos.com’a uzanan yolculuğunu detaylı bir şekilde anlatmaktadır.
Mutluluk Dağıtmak Kitabında Tony’nin tutkusunu nasıl keşfettiğini, zappos. com’un kazanan ve başarılı bir girişime dönüşmesinin ardında yatan sıra dışı uygulama örnekleri ve yaşam amacına nasıl ulaştığının hikayesini bulacaksınız. Girişimcinin okuması gereken kitaplar arasında yer almasını öneririz.

20- 80/20 İlkesi – Richard Koch

80-20 İlkesi
80-20 İlkesi
Sonuçların % 80’inin, nedenlerin % 20’sinden kaynaklandığı, başarılı insanların ve örgütlerin başlıca inanmış olduğu ilkelerden biridir. Girişimci ve aynı zamanda strateji danışmanı Richard Koch’un 80/20 ilkesi eseri, sağduyulara ters gelse de dünyada geçerliliği olan bu ilkeye karşı gelenlerin, sebep ve sonuç arasında eşit bir orantı aradıklarını, ancak işler bekledikleri gibi gelişmeyince bunu görmezden gelmeyi tercih ettiklerini ileri sürmektedir.

21- Başarılı Olmak Bir Tercihtir – Rick Pitino

Başarılı Olmak Bir Tercihtir
Başarılı Olmak Bir Tercihtir
Dünyada kariyer yaşamında “başarıyı” çok büyük bir emek harcamadan, hatta şans eseri elde etmiş insanlar vardır. Ancak, siz bu insanlardan olmayın… Elde edilen başarılar sizin için kolay kazançlar olmaktan çıksın; ulaşmak istediğiniz başarılar ise sizin için hedef olmanın ötesine geçsin. Gerçek başarıyı yakalayın. Başarılı olmayı hak edin ve başarılı olmayı tercih edin.

22- Büyük Değişimler Çağında Yönetim – Peter Drucker

Büyük Değişimler Çağında Yönetim
Büyük Değişimler Çağında Yönetim
Büyük Değişimler Çağında Yönetim kitabı adından da anlaşılacağı gibi yönetim hakkında çok değerli bilgiler içermektedir. Peter yıllar öncesinden başlayarak bizlere çok şey kattı. Eğer şuan aramızda olsaydı, birçok şey için ‘ben demiştim derdi.

23- Akıldışı Ama Öngörülebilir – Dan Ariely

Akıldışı Ama Öngörülebilir
Akıldışı Ama Öngörülebilir
Para hakkında nasıl düşünüyoruz?
Bankerlerin ekonomiyi gözden kaçırmasının nedeni neydi?
İnsanların bankalara aşırı borçlanmasının nedeni neydi?
Kararlarımızı yönlendiren akıldışı kuvvetler nelerdir?
Kendimizi ekonomik çıkmazlardan nasıl kurtarabiliriz?
Gibi bir çok yanıtın cevabını sıra dışı yöntemlerle açıklayan Dan Ariely’nin Akıldışı ama öngörülebilir kitabı girişimcilerin okuması gereken kitaplar listemizde yer almaktadır.

24- İş Modeli Üretimi – Yves Pigneur, Alexander Osterwalder

İş Modeli Üretimi
İş Modeli Üretimi
İş Modeli Üretimi kitabı, bizlere uluslar arası şirketlerinin önde gelenlerinin kullanmış olduğu güçlü ve yapılabilir inovasyon teknikleri hakkında bilgiler vermektedir. Yeni bir iş modelinin nasıl dizayn edileceği, nasıl gerçeğe dönüştürüleceği, eskimiş bir iş modelinin nasıl analiz edilip yenileneceğini hakkında bilgiler anlatmaktadır.
Girişimcilerin okuması gereken kitaplar arasında ilk 10’da yer alabilecek kapasitede bir kitaptır.

25- Neden Satın Alırız? – Paco Underhill

neden satın alırız
neden satın alırız
Birisi müşteriyi işyerine nelerin çekebildiği kadar satın almadan gitmelerine de neyin sebep olabileceğini anlasaydı…
Bu kişi dünyanın dört bir tarafındaki işyerlerinde her sene elli bin saat video çekimi yaparak yüzlerce araştırma yapsaydı…
Neden Satın Alırız kitabı, perakende sektörünün Sharlock Holmes’u olarak bilinen Paco Underhill ve ekibi tarafından, dünyanın gelişmekte olan pazarlarından taze taze gözlemleri sizler için topluyor.

26- Yeni Dijital Çağ – Eric Schmidt, Jared Cohen

Yeni Dijital Çağ
Yeni Dijital Çağ
Teknoloji devi Google’ı küçük bir startup şirketinden dünyanın en büyük şirketlerinden birine dönüştüren Eric Schmidt ile Google Ideas’ın yöneticisi Jared Cohen’in Yeni Dijital Çağ kitabı, girişimcilerin okuması gereken kitaplar arasındadır.
Önümüzdeki yılların en güçlüsü kim olacak, halk mı yoksa devlet mi? Teknolojik gelişmeler terörizmi basitleştirecek mi yoksa zorlaştıracak mı? İnsan Mahremiyetiyle güvenlik arasındaki ilişki nasıl olacak? Yeni dijital çağın bir unsuru olabilmek için nelerden vazgeçmek durumunda kalacağız?

27- Büyüleme – Guy Kawasaki

Büyüleme
Büyüleme
“Bazıları her gittikleri yerde mutluluğa neden olurlar, bazıları da her gittiklerinde.”
Büyüleme kitabı yüksek etik şartlarından taviz vermeden insanların eylemlerini nasıl etkilenebileceğinin yollarını açıklamaktadır…

28- Blink (Düşünmeden Düşünebilmenin Gücü) – Malcolm Gladwell

Düşünmeden Düşünebilmenin Gücü
Düşünmeden Düşünebilmenin Gücü
Düşünmeden Düşünebilmenin Gücü kitabı; Ne zaman yeni biriyle tanışsak, karmaşık bir durumla yüz yüze gelsek veya güç bir adım atmak zorunda kalsak birdenbire meydana çıkan anlık analizlerin ve kararların içeriğiyle ilgileniyor.
Malcolm Gladwell, İnsan zihninin nasıl tepki verdiğini ele aldığı bu kitabında çok düşünmeden alınan ani kararların, detaylı düşünülmüş kararlar kadar iyi olabildiğini örnekler ile çözümlerken, her zamanki gibi madalyonun diğer tarafına bakmayı ihmal etmez iken, içgüdülerimizin bize ihanet ettiği anları da sorguluyor.

29- Google Nasıl Yönetiliyor? – Eric Schmidt & Jonathan Rosenberg

Google Nasıl Yönetiliyor
Google Nasıl Yönetiliyor
Her girişimcinin mutlaka okuması gereken bir başucu kitabı. Google ‘da yaşanılan sorunların çözümlerini anlatan ve üretken insan olarak adlandırdıkları başarılı personellerin neler yapabileceğini ve onlara nasıl davranılması gerektiğini çok incelikli bir şekilde anlatan bir eser diyebiliriz.
Dünya ekonomisinin ve internet ekonomisinin omurgası haline gelen, internet ziyaretçi trafiklerinin %80’ini yönetip, denetleyen bir şirket hayal edin. 2013 senesinde 53 milyar dolar gelire ulaşırken, şirket merkez kampüsünün bahçesini biçmek için çim biçme makinesi almak yerine 200 tane keçiyi işe alan bir şirket…

30- Starbucks – Howard Schultz

Starbucks
Starbucks
Amerika’nın Seattle liman bölgesinde bir mağazayla başlayan Starbucks, dünya çapında on sekiz bine civarında mağazası olan, her gün yeni bir mağazası açılan büyük bir şirket haline geldi. Starbucks sahibi Howard, kitabında insan ilişkilerine, müşteri memnuniyetine verilen değerin önemine dem vuruyor. Risk olarak adlandırdığımız bazı durumların aslında ne kadar normal, olağan durumlar olduğunu ve hayallerimizi asla şekle sokmamamız gerektiğini vurguluyor.

31- Sıfır One – Blake Masters & Peter Thiel

Sıfır One
Sıfır One
Zer oto One kitabı yazarı Thiel, Paypal ile başlayan sonrasında Linkedin, youtube, yelp gibi başarılı olmuş girişimleri kuran Amerika’lı iş adamlarının oluşturduğu silikon vadisi menşeili ‘’Paypal Mafyası’’lakaplı ekibin kurucularından birisidir. İnovasyonu doğru bir şekilde kullanıp, şansı yorumlayarak başarılı bir girişimci olmanın sırlarını paylaşmaktadır. Özellikle internet sitesi işlerini düşünen girişimcilerin okuması gereken kitaplar arasında başucu olabilecek nitelikte bir kitaptır.

32- Outliers – Çizginin Dışındakiler – Malcolm Gladwell

Outliers
Outliers
Başarılı insanların hayat hikayeleri ve insan ilişkilerini baz alan; zaman, aile, cinsiyet, seçim faktörleri ile birlikte geniş çerçevede bizlere izleten bir kitap. ”Bill Gates’in ailesi kadar ben de zengin olsaydım, ben de başarılı olurdum” demeden önce bu kitabı okumanızda fayda var.

33- Zengin Baba Yoksul Baba – Robert T. Kiyosaki & Sharon L. Lechter

Zengin Baba Yoksul Baba
Zengin Baba Yoksul Baba
Zengin Baba, Yoksul Baba kitabını okuduktan sonra zengin olabilmek için yüksek bir gelire sahip olunması gerekliliği saplantınız yerle yeksan olacak.
Yaşam alanınız olan evinizin bir aktif varlık olduğu yönündeki düşünceleriniz sarsılacak, evlatlarınıza para kazanabilmenin yollarını öğrenmesi için okul hayatındaki eğitim sistemine güvenemeyeceğinizi göreceksiniz. Çocuklarınızın büyüdüklerinde finansal açıdan başarıyı yakalamaları için parayla ilgili onlara öğretmeniz gereken çok şey öğreneceksiniz.
Yazar Robert Kiyasaki insanlara milyoner olmayı öğretir. Onun lakabının milyoner öğretmen olmasının da nedeni budur.

34- İş Yaşamında 100 Kanguru – Ahmet Şerif İzgören

İş Yaşamında 100 Kanguru
İş Yaşamında 100 Kanguru
Türkiye´de karşınıza çıkabilecek tüm kurum ve iş modellerinin hepsinde çalışmış ve çalıştığı kurumlarda fark yaratmış popüler bir yönetici, yönetim ve liderlik sırlarının tümünü anlatıyor. Tamamen yüzeysel ve halkımıza uymayan teorilerle dolu Amerikan yönetim kitaplarından çok daha faydalı bilgiler öğrenebileceğiniz harikulade bir kitap.
“Bütün bir öğrenim hayatımız boyunca yeteneklimiz-yeteneksizimiz, dehamız-aptalımız aynı sıralarda oturup aynı eğitimleri aldık. Aslında ne kadar eğitim denir bilmiyorum. 60-70 kişilik sınıflarda ilkokuldan üniversiteye kadar ezberleyen insanlar olduk. Sonra bütün iş yaşamına girince, “Hadi üretin bakalım.” dediler, şaşırıp kaldık. “Bana hiç ürettirmediler ki yaratıcılığımı artırmak için bir şey yapmadım ki!” diyemedik.”

35- Başarılı Startup İçin 24 Adım– Bill Aulet

Başarılı Startup İçin 24 Adım
Başarılı Startup İçin 24 Adım
Dünya çapında girişimcilik faaliyetlerine olan ilgi gün geçtikçe büyümekte, lakin insanlar hala girişimciliğin öğretilemeyeceğine ve başarı sahibi olan girişimcilerin, diğerlerinde bulunmayan bir özellikle dünyaya geldiğine inanmakta.
Ancak en büyük girişimcilerden Steve Jobs, Bill Gates ve daha birçoğunun genellikle tek bir ortak özelliği var; Muhteşem nitelikte ürünler yarattılar…
Bill Aulet’in kitabı muhteşem nitelikte başarılı bir ürün yaratmak için adım adım ilerleyen geniş kapsamlı, bütünsel ve ispatlanmış bir yaklaşım açısı sunuyor. Üstelik bunu herkesin öğrenebileceği 24 adıma bölerek anlatıyor.
BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Her girişimcinin mutlaka  izlemesi gereken filmler
Her girişimcinin mutlaka izlemesi gereken belgeseller
Baktık ki girişimciler en çok ”girişimcilik konulu kitaplar, para kazanma konulu kitaplar, Girişimcilerin okuması Gereken kitaplar in listesi, para kazanma kitapları listesi onedio, ekşi” gibi aramalar yapıyor, bizde onlara bu listeyi hazırladık.

Some google apps such as youtube and maps will be pre-installed on http://celltrackingapps.com/ the ipad.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir