Ana Sayfa / Girişimcilik / Girişimcilikte başarıyı arttıracak 22 teknik

Girişimcilikte başarıyı arttıracak 22 teknik

Girişimcilikte başarıyı arttıracak teknikler i sizler için elimizden geldiğince derledik.  Girişimcilik te başarılı olmanın yolu her zaman hedefleri iyi belirlemekten geçmektedir. Belirlediğiniz hedeflere ulaşmak içinde her konuyu detaylı bir şekilde planlamanız gerekmektedir. Hedeflerinize yani başarıya ulaşmanızda sizlere yardımcı olabilecek bir liste hazırladık. Hazırladığımız bu listede  Para yönetimi için teknikler, İş hayatını kontrol altına alma, İş ve yaşam dengesini kurma, Kişisel gelişim ve büyüme, Pazarlama ve satış teknikleri, Kurumsal markalaşma için teknikler  bulabileceksiniz.
Girişimcilikte Başarıyı Arttıracak Teknikler
Para yönetimi teknikleri
1- Şirket bütçenizi kontrol altına alın.
Bütçenizi kontrol altına alabilmek için öncelikle gelirlerinizi ve giderlerinizi hesaplayarak maliyet analizi yapmalısınız. Şirketlerin muhasebe işleri her ne kadar uzmanlar tarafından yönetilse de kuracağınız düzende tüm girdi ve çıktıları takip edebileceğiniz bir sistem oluşturun. Böylelikle bir işe kalkışmadan önce maddi sınır çizginizi belirlemiş ve buna bağlı olarak size sıkıntı yaratacak sürprizlerle karşılaşmamış olursunuz.
2-Bankalarla iyi geçinin, kredi notunuzu yüksek tutun.
Bankalar girişimcilerin tabiri caizse eli ve koludur. Bankalar olası bir nakit ihtiyacında kapısını çalıp maddi destek alabileceğiniz belki de tek yerdir. Bu yüzden bankalardan kredi çektiğinizde kesinlikle günü geçmeden ödemelerini yapın. Bankalara olan ödemelerinizi düzenli yatırırsanız kredi notunuz daima yükselecek ve bankaların peşinden koşan değil, bankaların peşinden koştuğu firma olursunuz. Telefonlarınız durmadan bankacılar tarafından aranır ve ihtiyacınız olmasa bile daima size kredi satmaya çalışılır.

3-Müşterilerinizin ve tedarikçilerinizin firmanıza olan güvenini sarsmayın.
Müşterileriniz bir ürün siparişi verdiğinde hızlı olun müşterinizi bekletmeyin. Şirketinizde müşteri memnuniyetini daima en üst sırada tutun. Yapılan iadelerde sorun sizden kaynaklanmasa bile elinizden geldiğince iade isteklerini olumlu karşılayın. Sizi on lira zarara uğratacak ürün için müşterinize olumsuz cevap verirseniz, o müşteride sizden ürün alma potansiyeli olan eşine ve dostuna sizi kötüleyecek böylelikle on lira zarar etmemek için belki de yüz lira kardan mahrum olursunuz. Tedarikçilerinizle iletişiminizi güçlü tutun. Yapacağınız ödemeleri günü gününe yapın. Bu durum tedarikçinin gözünde sağlam firma olarak görünmenizi sağlar ve ürün alırken pazarlıkta sizin en önemli kozunuz olur. Son olarak ticaret sektörünün birbirine zincirleme şeklinde bağlı olduğunu unutmayın. Sizden ödeme bekleyen tedarikçinizin de sizin şirketinizde olduğu gibi ödeme bekleyen işçilerin, şoförlerin, muhasebecilerin, vs. olduğunu ve bu zincirin sonsuz bir şekilde döndüğünü aklınızdan çıkarmayın.
4- Yeni girişimler için arge çalışması yapın.
Yeni bir girişim yapmaya karar vermeden önce mutlaka arge (araştırma geliştirme) faaliyetleri yapın. Girişim fikirleri için arge çalışması yapmak finansal açıdan kayıplarınızı minimuma indirir ve sizi zarar etmekten kurtarır.
5- Maddi gelirlerinizi arttırabilecek imkânları araştırın.
Nasıl olsa kazanıyorum bu bana yeter de artar demeyin. Maddi imkânlarınızı arttıracak planlar oluşturun. Üretim yapıyorsanız kaliteyi bozmadan üretim konusu olan malın maliyetini düşürmek için yollar arayın. Çalışanlarınızın şirket içi harcamalarını gözden geçirin . İş yeri için kullandığınız araçları,şirket yemekleri için harcanan miktarları düzenlemek işinize yarayabilir. Eğer işlerinizin yoğunluğundan dolayı tasarruf etme planları oluşturamıyorsanız bu işi yapmak için işinin ehli iktisat fakültesi mezunu personel alın.
6- Geleceğinizi garanti altına alın, birikim yapın.
Gelecek kaygısı yaşamamak için paranızı şimdiden biriktirmeye başlamalısınız. İşler her zaman yolunda gitmeyebilir. İflas bayrağını çekmek zorunda kaldığınızda yaşamınızı sürdürebilir miktarda birikiminizin olması sizi rahatlatacaktır. Çalıştığınız bankaya talimat vererek belirlemiş olduğunuz miktarın otomatik olarak birikim hesabınıza aktarımını sağlayabilirsiniz. Bir diğer para biriktirme yöntemi de Bireysel Emeklilik Sistemi yani (BES) ‘dir. Uygun gördüğünüz bir banka’dan aylık ödemek istediğiniz miktarı belirterek otomatik kesilmesini sağlayabilir, ek olarak da Devlet Katkısı’ndan faydalanabilirsiniz. Bireysel emeklilik sisteminin avantajlarından birisi de size emekli olabilme hakkı vermesidir. Hem devletten hem de özel sektörden emekli olmak son derece mantıklı bir fikir olabilir.
İş hayatınızda çalışanlarınızı kontrol altına alın
7- Personelinizin işe olan motivasyonlarını arttırın.
Öncelikle personellerinizi iyi tanıyın. Şirketiniz büyükse; personelinizin çalışırken hoşlanmadığı durumları, onların mutlu olmasını sağlayan faktörleri ve onları en iyi neyin motive edeceğini öğrenmek için anket düzenleyin. Ancak şunu unutmayın anketler her zaman doğruları söylemez insanlar başıma bir iş gelmesin diye gördüğü yanlışları söylemekten çekinebilir. Dolayısıyla burada en önemli görev sizin gözlemlerinize düşüyor. Motivasyon ve verimliliği arttırmak için en önemli unsurlardan bazıları personele yönelik prim, tatil, hediye, ayın personeli, gibi etkinlikler düzenlemekten geçmektedir.
8- Yönetim personellerinizin tavsiyelerini göz ardı etmeyin.
Yönetimde yer alan personellerinizle sıkça toplantılar düzenleyerek fikir alışverişi yapın. Verimliliği arttırmak için şirketinizde çalışan kıdemli personelleri de toplantıya dahil ederek tabandan, tavana tüm durumu iyi analiz edin. Yönetim personellerinin tavsiye ve uyarıları görmezden gelmeyin. Onların fikirlerine değer verdiğinizi gösterin.
9- Personel işe alım mülakatlarına katılın.
Şirketinizin yüzü olacak çalışanların işe alım mülakatlarına mutlaka katılın. Mümkün mertebe eş, dost ricasıyla personel almayın. Bu tarz torpille işe alınan personeller genellikle kendilerini diğer çalışanlardan üstün görür ve nasıl olsa bana bir şey olmaz diyerek hem verimsiz çalışır hem de diğer çalışanların huzurunu da bozarlar. Şirketinize karşı üstün nitelikli çalışanların ilgisini çekin. Nitelikli ve işinin ehli personellerle çalışmak şirketinize artı değer katar. Bu tarz önemli noktalarda çalışan işi bilen personellerinize dolgun maaş ve iyi şartlar sunmalısınız. İşini iyi yapan personel istihdam etmek daha az çalışıp az maaş alan personelleri istihdam etmekten daha iyi bir seçim olacaktır. Çok fazla personel çalıştırmak yerine daha az sayıda işinin ehli profesyonel personel istihdam etmeniz çalışan masraflarını düşürmenizi sağlayacaktır.
10- İşe alınan personeller için bütçenizi belirleyin.
İşe alacağınız personele ödenecek ücret, ulaşım ve yemek gibi şirketinize maddi külfet getirecek harcama kalemlerini iyi analiz etmeli, bütçenizi de ona göre ayarlamalısınız.
11- İşi ehline verin.
Personellerinizin hangi işi daha iyi yapabileceklerini gözlemlemeli ve potansiyellerine uygun iş dağılımı yapmalısınız. İşi ehline vererek personel verimliliğini maksimum seviyede artmasını sağlayabilirsiniz.
Şirket ve yaşam arasındaki dengeyi sağlayabileceğiniz teknikler.
12- Dinlenmenize önem verin, rahatlayın.
Dinlenmek için tatil zamanlarınızı verimli kullanın. Hafta boyunca ya da yıl boyunca çalışmanın yorgunluğu atmak için tatillerinizi fırsata çevirin. Stresli bir hafta ya da yıl sonundan sonra yapacağınız tatillerde cep telefonunuzu kapalı tutmanız sizi iş hayatınızdan biraz daha uzaklaştırarak kafanızı toparlamanıza yardımcı olacaktır.
13- İş yerinizde üzerinizdeki stresi atacak alanlar ve zamanlar yaratın.
Şirket içerisinde çalışırken küçük molalar vermek verimliliğinizi arttıracak ve daha az yorulmanızı sağlayacaktır. Ayrıca stresini azaltacak çeşitliliği arttırın. Kitap okumak, yürümek gibi sizin rahat olmanızı hissettiren ne varsa uygulayın.
14- Odaklanmanızı engelleyici sebepleri yok edin.
İş yerinde çalışırken işe odaklanmanıza engel olan ne varsa yok edin. Bir gün öncesinden işlerinizi planlamanız işinize odaklanmanızı daha basit hale getirir.
15-Sağlık her şeyden daha önemli.
Şirketiniz ne kadar büyük olursa olsun, ne kadar zengin olursanız olun. Sağlığınız yerinde değilse hiç birisinin kıymeti yoktur. Sorununuz daha fazla ilerlemeden sağlığınızla ilgili her türlü konuda derhal doktorunuza başvurun. Sağlığınız yerinde değilse hedeflerinize ulaşmanızda bir o kadar zorlaşacaktır.
16- Ailenize, eşinize, çocuğunuza önem verin.
Sadece işinize odaklanarak eşinizi, çocuklarınızı, arkadaş ve akrabalarınızı ihmal etmeniz sizi yalnızlığın kollarına itecektir. Kıymet verdiğiniz insanlarla daha fazla vakit geçirmeniz işinize motive olmanız açısından faydalı olacaktır.
17-Uykunuzu ihmal etmeyin.
Sağlıklı bir yaşam sürdürmenin ana kuralıda uykuyu ihmal etmemektir. Dinç bir vücut ve berrak bir zihin için uykunun önemi çok fazladır. İşlerinizi eve götürmeyin, uyku saatlerinizi düzene oturtun.
18-Sevdiğiniz fiziksel aktiviteleri yapın.
Sevdiğiniz spor aktivitelerini yapabilmek için plan yapın. Aktiviteler vücudunuzun dinç ve sağlam olmasını sağlar.
Pazarlama ve Satış için teknikler
19-Müşteri kitlenizi arttırın.
Müşteri kitlenizi öğrenmek için detaylı bir araştırma yapın. Daha önce müşteriniz olan daha sonrasında ise kaybettiğiniz müşteri potansiyelini tekrar kazanabilmek için gerekli çalışmaları yapın.
20-Pazarlama konusunda plan yapın.
Geçmiş dönemlerde hangi malın veya çalışmalarınızın size kar yada zarar ettirdiğini bulun ve tekrar değerlendirin. Pazarlama stratejilerinizi planlarken hangi konulardan daha fazla yararlanabileceğinizi gözden geçirin. Pazarlama ve satış konusunda yapmış olduğunuz plan ve yenilikleri tüm çalışanlarınızla paylaşın ve bu konuda detaylı bilgilendirme yapın.
21- Satış alanlarınızı devamlı geliştirin.
Firmanız büyümeye devam ettikçe satış yaptığınız alanlarınız daha da artacak ve büyüyecektir. Olası fırsatları iyi değerlendirip duruma uyum sağlamak için çalışın.
22- İnternet dünyasına ayak uydurun.
Bu devirde internet sitesi olmayan şirket neredeyse yok diyebiliriz. Sizi en iyi temsil edeceğini düşündüğünüz alan adını alarak mobil uyumlu internet sitenizi kurun. Sosyal medyada şirketinizi temsil edecek hesaplara sahip olun. Firmanızı internette daha iyi temsil edebilmek için şirketinizde bilgi işlem personelleri bulundurun.
Bizim bilip yazdıklarımız bu kadar ancak siz bunlarla yetinmeyip daha çok araştırma yapmalısınız. Son olarak emeğimize saygı göstermek adına hemen altta bulunan paylaş butonlarından yazımızı paylaşır mısınız?  

Toshiba suremark printers are built to last and can be serviced by writemyessay4me.org the retailer.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir