Ana Sayfa / İnternetten Para Kazanma / Haber editörü nedir? Editörlük yaparak para kazanmak

Haber editörü nedir? Editörlük yaparak para kazanmak

Haber Editörü
Haber Editörü
İnternetten para kazanmanmak bir çok modelle mümkündür. Para kazanmak için tek yapmanız gereken ise bu modellerden size uygun olanı seçmektir. Bu makalemizde sizlere Haber editörü olarak nasıl para kazanabileceğiniz hakkında bir yazı hazırladık. Haber Sitelerine İçerik Girişi Editörlüğü yaparak işinizin boyutuna ve hacmine göre ayda 500 ile 3000 TL arasında kazanabilirsiniz. Ülkemizde var olan internet sitelerinin bir çoğunun haber sitelerinden oluşması ise bu rakamların kazanılmasının ne kadar mümkün olduğunu göstermektedir.

Haber Editörü Nedir?

Haber editörü; haber hazırlayan, düzenleyen ve sunan kişiye verilen isimdir. Haber editörü iki türlüdür bunlardan birisi internet sitesi haber editörü, bir diğeri ise gazete haber editörüdür. Sitemizin konusu internetten para kazanma olduğu için genel olarak internet sitesi haber editörü konusunu ele alacağız.

Haber Editörü Ne İş Yapar?

İnternet sitesi haber editörleri anlaşmalı ajansların vermiş olduğu haberleri takip ederek bilgileri alır. Ardından çalıştığı haber sitesinde paylaşmak için düzenlemeler yapar. Bu düzenlemeler şu şekildedir;

 • Haber başlığı girme
 • Haber içeriği girme
 • Haber resmi girme
 • Haber etiketi girme

Bu işlemleri yaptığınızda 1 haber girmiş olursunuz. Haber sitelerinin çoğunluğu ”AA,İHA, DHA” gibi en çok bilinen haber ajanslarıyla çalışmaktadır. Haber sitesi sahipleri ajanslardan haber, resim veya videoları alarak haberlerini oluştururlar. Ancak ajanslardan alınan haberi olduğu gibi kopyalayıp yapıştırmak arama motorlarında ilgili haberde üst sıralara çıkmayı imkansız hale getirdiğinden, haber siteleri genellikle haberleri özgünleştirerek girecek editörler aramaktadır.

Peki haber özgünleştirme işlemi nasıl oluyor?

Örnek verecek olursak;

Özgünleştirilecek haberin içeriği:Serdar Ortaç eşinden ayrıldı.
Özgünleştirilen haberin içeriği :Ünlü sanatçı Serdar Ortaç 5 yıldır evli olduğu hayat arkadaşından ayrıldı.

Bir haberi özgünleştirmek için mümkün olduğunca anlam bütünlüğünü bozmayan kelimeler ile eş anlamlı kelimeler kullanmak gerekir. Bu şekilde ilgili haberimizi diğer haberlerden farklılaştırarak arama motorlarında üst sıralamalarda çıkması sağlanmaktadır. Tabi ki haber içeriğinin üst sıralamalarda çıkması için bir çok kriter olsa da fazla derinlere inmemiz konumuzun dağılmasına neden olabilir.

Haber Editörü Maaşı Ne Kadar?

Haber editörü maaşları editörlük yaptığınız modele göre değişebilir. Örneğin büyük bir haber sitesinde yaptığınız anlaşmaya göre aylık 1,500 -3000 tl maaş ile çalışabiliyorken, haber editörlüğü işini freelance yani bir yere bağlı olmadan serbest bir şekilde yaparak da aynı miktarları kazanabilmeniz mümkün. Büyük bir haber sitesinde günlük belirli bir haber kotası ile sabit maaş alabiliyorken, Freelance haber editörlüğü modelinde haber kotanızı kendiniz belirlersiniz.
Girilen haberlerde kelime sınırı yoktur. Minimum 100+ kelime olarak girilir. Çok güncel haberler olmadıkça kelime sayıları 200, 300, 400 veya daha fazla olabilir. Freelance haber editörlüğü hizmeti veren kişiler bu şekilde günlük 5 haber girerek aylık  400 – 500 lira kazanmaktadırlar. Günde sadece 5 haber ile bu miktarların kazanıldığı düşünülürse serbest çalışan bir kişi günde 30 haber girdiğinde elde edeceği en yüksek miktar tam 3,000 TL dir.

Serbest çalışarak ne kadar kazanabileceğinizi daha iyi anlamanız için size vereceğimiz iki örnek haber editörlüğü ilanı’nı inceleyebilirsiniz. Editörlük İlanı 1  ve Editörlük İlanı 2
Serbest çalışan haber editörlerinin bir diğer farklı editörlük hizmeti ise kopyala yapıştır haber editörlüğüdür. Bu modelde size gösterilen yerlerden alınan haberleri kopyalayıp yapıştırarak çok kısa bir zamanda haberi oluşturabilir ve haber başına 0,50 ile 1 TL arasında para kazanabilirsiniz.
Serbest çalıştığınız için bir çok kişiyle iş konusunda anlaşabilirsiniz. Örneğin sabit 5 haber sitesi ile günde 30 tane kopyala yapıştır haber hizmeti için ortalama 0,75 kuruştan anlaştığınızda 30 x 5 = 90 haber girişi x 0,75 kuruş = 67,5 TL günlük kazanç sağlarsınız. Bu rakamı da aylığa vurduğumuzda 30 x 67,5 = 2,025 Tl gibi bir kazanç ortaya çıkmaktadır.

Haber Editörü İş İlanları Nerede Verilir

Haber editörlüğü yapmak için karar verdiyseniz haliyle iş ilanı vermek için platform arayışına girmeniz gerekir. Haber editörleri iş ilanları için seçmiş olduğu çalışma modeline göre platform seçimi yapmalıdır. Freelance haber editörlüğü yapmak isteyenler genellikle Wmaraci ya da R10 forumlarında ilan vermektedir. Sabit maaşlı haber editörlüğü yapmak isteyen kişilerde hali hazırda bulunan Kariyet.net, Yenibiris ya da Secretcv gibi iş ilan sitelerindeki ilanlara başvuruda bulunabilir. Freelance çalışanlar için önerdiğim forumlarda kurumsal çalışan haber sitesi sahipleride olduğu için maaşlı haber editörlüğü yapmak isteyenlerde buralarda ilan verebilir.

Haber Editörlüğü düşünenler için notlar

 • Bu işi yapabilmek için seo uyumlu makale yazmayı öğrenmelisiniz. Arama motorlarına bu kelimeyi yazdıgınız zaman maksimum 30 dakika içerisinde seo uyumlu makale yazmayı öğrenebilirsiniz.
 • Daha önce hiç internet sitelerinde içerik girme konusunda tecrübe sahibi değilseniz genellikle çoğu haber sitesinin kullanmış olduğu wordpress yazılımı ile içerik oluşturma hakkında bilgi almanız gerekmektedir. WordPress sistemini öğrenmek gözünüzü korkutmasın 10 dakikalık bir eğitimle genel anlamda bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca bu konuyla ilgili bir makale yazmamızı isterseniz yorum olarak belirtebilirsiniz.
 • İlk defa bu işi yapmaya karar verdiyseniz yukarıda bahsettiğim gereksinimleri tamamladıktan sonra başlangıç için haber siteleriyle uygun fiyatlar üzerinden anlaşın. Bu şekilde kolay iş bulur ve bir an önce tecrübe kazanmış olursunuz.
 • Yazım imla kurallarına hakim ve kelime hazne seviyeniz yüksek olmalıdır. Amatörce imla kuralı hataları yapmamalısınız bu şekilde yazarsanız iş bulmakta zorlanabilirsiniz. Kelime hazne seviyenizin yüksek olması ise haber özgünleştirirken zorluk çekmemeniz içindir.
 • Haberinizi oluşturduktan sonra okuyarak anlam bütünlüğünü bozan yerleri düzelmeli uzun cümleler kurmaktan kaçınmalısınız.
Ayrıca Haber editörlüğü yapmak için karar verdiyseniz iletişim bilgilerinizi yorum olarak bırakarak bu konuyu okuyan haber sitesi sahiplerinin sizleri aramalarını sağlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:

4 Farklı Yoldan Editörlük Yaparak İnternetten para kazanmak

Customer replaceable units question 3 which two improvements in the https://admission-writer.com/ new suremark printers are particularly important to multinational retailers and those operating in asia.

yorumlayın

 1. Dünyayı takip etme ,kültürel aktiviteler ,sanat organizasyonları ,spor dünyası hakkında haberler ilgimi çekiyor.Haber bulma konusunda son derece titiz ve özenli çalışıyorum.Bulunan haberleri titizlikle sitenize aktarılmasını sağlayabilirim.Bana ulaşmak isterseniz ,bilgilerim aşağıdadır.

  Zorhedef86@gmail.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir