Ana Sayfa / Hibeler ve Krediler / Hibe Kredisi Hangi Sektörler İçin Geçerlidir?

Hibe Kredisi Hangi Sektörler İçin Geçerlidir?

İş kurmak isteyen birçok girişimcinin hayalini gerçekleştirmesini sağlayan hibe kredileri devlet destekli yardımlardır. Peki, başvurulması son derece kolay olan hibe kredisi hangi sektörler için geçerlidir? Hibe kredisinin kapsamına girmeyen küçük işletme girişimleri dışında pek çok iş alanına bu kredi sağlanmaktadır. Bahsedilen küçük işletme girişimleri olarak büyükbaş ve küçükbaş hayvan alım- satım ve ticareti, otomobil ve benzeri araçları alım-satım ve kiralama, alkollü içecekler, tütün mamullerinin üretimi ve satımı, muhasebecilik ve mali müşavirlik gibi işler, nakliyecilik ve otobüs işletmeleri, emlakçılık, aracılık ve benzeri işler sayılabilir. Bunların dışındaki tüm sektörel girişimler için hibe kredisi alınabilmesi mümkündür.

KOSGEB Destek Ve Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Kurulmuş ya da kurulmakta olan bir işletme adına alınabilen hibe kredisi bir isletmeyi sıfırdan kurmak için para desteği sağlamamaktadır. İş kurulduğu sırada yapılan bütün masraflar faturalandırılıp, bu faturalarla başvurulduğu takdirde yapılan masrafın %70’lik bir tutarı geri ödenmektedir. Belirli bölge ve cinsiyete göre bu tutar artış ve azalış göstererek değişebilmekte olup, bu belirtilen miktar ortalama bir tutardır. Hibe kredisi işletme hesabına yatırılabildiği gibi kişinin kendi özel hesabına da yatırılabilir. Kredinin 100.000 TL’ ye çıktığı durumlarda bankadan teminat mektubu istenir. 50.000 TL olan miktarlarda bu durum geçerli değildir. Kredi borcu olması girişimci için kredi almasına engel teşkil etmemektedir.

KOSGEB Desteği Ve Hibe Kredisi İçin Ne Gerekir?

Öncelikle destek kredisi için bir işletme sahibi olmanız ya da en azından kuruluşunu gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Daha sonra krediden yararlanmak için KOSGEB’in düzenlediği girişimcilik kurslarına katılarak, girişimcilik sertifikasını almaya hak kazanırsınız. Sertifikayı alınca KOSGEB’in sitesine kayıt olduktan sonra başvuru zamanında ilgili alanları doldurup başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Bu adımları gerçekleştirerek sıfır faizli devletin hibe kredisi desteğinden faydalanabilirsiniz.

Why get one personal assistant to help https://pro-academic-writers.com/ you with submissions to the best literary agents when you can have a whole team of experts.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir