Ana Sayfa / Girişimcilik / İş Kurmak İçin Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

İş Kurmak İçin Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Girişimcilerin, kendi işlerini kurma hayallerini gerçekleştirmeleri adına önlerinde en büyü engel, iş kurma esnasında ihtiyaç duyulan finansmandır. İş kurma safhasında planlanan ve planlanmayan bir çok prosedür ve ödeme ortaya çıkınca bu finansman girişimcilerin gözünü korkutup iş kurma hayallerini ertelemelerine neden olmaktadır. Devlet tarafından girişimcilerin desteklenmesi amacı ile verilen bazı hibe ve krediler ile girişimcilerin ve iş fikri olan kişilerin iş hayatına atılımları kolaylaştırılmaktadır. Peki, iş kurmak için hibe kredisi nasıl alınır? Bu hibe ve kredileri almak için ise bazı şartları yerine getirmek gerekmektedir. Bu şartlardan yerine getirmeniz gereken başlıcaları ise şunlardır;

KOSGEB Tarafından Verilen Eğitim Programlarına Katılım

Devlet tarafından hibe ve destek kredilerinin verilmesi için yetkilendirilen kurum olan KOSGEB, kredi ve hibe başvurusunda bulunan girişimcilerin tabi olacağı bir eğitim ve sertifika programı düzenler. Bu programa dâhil olan kursiyerler eğitimi başarı ile tamamladıklarında sertifika almaya hak kazanıp kendileri için oluşturulan kredi ve hibe desteğini almaya hak kazanırlar.

Talep Edilen Destek İçin İş Alanlarının Belirlenmesi

Girişimcilik kurslarının ardından alınması talep edilen desteğin hangi iş kolunda ve nerede kullanılacağının belirlenmesi amacı ile bir fizibilite çalışması yapılır. Bu çalışma ile alınacak desteğin hangi alanlarda ve ne şekilde kullanılması gerektiği detaylandırılmaktadır. Bazı iş alanlarında ise destek ve hibe kesinlikle sağlanmamaktadır. Bu alanların en bilinenleri ise büyük ve küçükbaş hayvancılık alım satım işleri, araç kiralama şirketi açılması, otobüs işletmeciliği yapılması işleri, emlak ve konut danışmanlığı yapılması işleri, Alkollü içecekler ve tütün mamulleri satışı için açılması planlanan işletmeler olarak belirlenmiştir.

Ödemelerin Kullanım Alanları

Alınan desteğin ise kullanım alanları yine KOSGEB tarafından belirli oranlar ile belirlenmiş durumdadır. Örnek olarak açılacak işletmenin reklam ve tanıtım giderleri ve bunun yanında iş alanı ile ilgili fuarlara katılım masraflarının yarısı KOSGEB tarafından ödenir.
KOSGEB  tarafından alınan destek kredisinin geri ödemesi ise kredi alınan tarihten iki yıl sonrasında başlayacak şekilde planlanır. Bu kredi 8 eşit taksit ile ödenebilmesinin yanı sıra 3 ayda bir ödeme seçeneği de bulunmaktadır.

Just like the www.spying.ninja/spy-on-whatsapp iphone, ipad users will also be able to access gmail through the native mail app using the imap protocol.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir