Ana Sayfa / İş Fikirleri / Kahvehane Açmak

Kahvehane Açmak

Bu makalemizde Kahvehane nasıl açılır, Kahvehane açma şartları nelerdir, Kahvehane açmak için gerekli belgeler nelerdir ve kahvehane açmanın maliyeti hakkında bilgiler vereceğiz.
Birilerine bağlı olmadan kendi işinizin patronu olmak istemez misiniz? Herhalde dediğinizi duyar gibiyim. Kim istemez ki?
Öncelikle bir iş kurmaya başlamadan önce yapılacak işin gerektirdiği sermayenin iyi hesap edilmesi gerekmektedir. Yapılacak hesap hatası iş kurma hayallerinizi daha başlamadan sona ermesine neden olabilir. Örneğin kiralayacağınız mekânın aylık ödemesinin siz iş yapsanız da yapmasanız da 1000 lira olduğunu farz edelim. Siz ise bu iş tutar diye kendinize güvenip elinizde sadece 1 – 2 aylık kira ödeyebilecek kadar sermaye bulundurdunuz. Ancak işler iyi gitmedi… İşte bu durumda mekân sahibi ile sorunlar yaşamanız ve hayallerinize veda etmeniz ne yazık ki kaçınılmaz olacaktır. Kahvehane açmak için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta mekânın konumudur. Mekân seçimini yaparken o mevkide yaşayan insanların nüfusunun kaç olduğu, mekânın ayaküstü gelip geçilen bir yer olup olmadığı gibi detaylara dikkat etmelisiniz. Her şey tamam ise gelelim detaylara…

Kahvehane açma Maliyeti Nedir?

Her işte olduğu gibi kahvehane açmanın maliyeti de tamamen sizin nasıl bir mekan yaratmak istediğinizle alakalıdır. Tahmini bir fiyat belirleyecek olursak minimum 15 bin ila 45 bin lira arasında bir maliyet ortaya çıkacaktır.

Kahvehane açma şartları nelerdir?

1-Öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.
2-Türk Ceza Kanununa Göre ‘’Ayrı ayrı zamanlarda kumar oynamak veya oynatmaktan dolayı üçten fazla ceza almamış olmak. Türk Ceza Kanunu’nun 119’ncu maddesine göre aynı suçlardan dolayı üçten daha fazla ödemede bulunmamış olmak ya da 1072 sayılı Rulet, Tilt, Langırt ve benzeri oyun alet ve makineleri hakkında kanuna muhalefetten dolayı hüküm giymemiş olmak’’ şartı aranmaktadır.
3- Açılacak olan kahvehanenin konumu; genel sağlık, genel ahlak, genel güvenlik ve asayişin korunması açısından uygun yerde olmalıdır. Kahvehane Eğitim Öğretim yapan ‘’İlk ve Orta Okullara, Liselere, Dershanelere, Kurslara, Özel Eğitim Kurumlarına en az 200 metre mesafede yer almalıdır.
4-Tavan ile taban arasındaki mesafe minimum 3,50 metre yüksekliğinde ve iyi aydınlatılmış olmalıdır.
5-Kahvehanede klima bulunmalı ve kahvehanenin havalandırmasının son derece iyi yapılmış olması gerekmektedir. Yetkililere havalandırmayı camdan yapacağım diyemezsiniz.
6-Kahvehanenin herhangi bir yerinde telefon bulunmalı ve kütüphane yapılmalıdır.
7-Çay servisinin yapıldığı ocak bölümünün tezgâhı çelik ve sağlıklı olmalıdır.
8-Dışarıdan bakıldığında içerinin görülebilecek şekilde kahvehane cephesinin camları ayarlanmalı.
9-Teknik ressamlığı iyi olan bir kişiye kahvehanenin konumunu gösterir tam detaylı işyeri yerleşim krokisi çizdirilmeli ve bu yetkili makamlardan izin almadan değiştirilmemeli.

Kahvehane açmak için gerekli belgeler nelerdir?

1- Tapu fotokopisi.
2- Vergi levhası fotokopisi.
3-2 adet fotoğraf
4-Yapı kullanma izni kâğıdı.
5-Kiralıksa Kira mukavelesi aslı veya Noter tasdikli sureti.
6- Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgâh senedi .(muhtarlık tasdikli)
7-İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi.
8-Sigorta veya bağ kur belgesi, yada emeklilik cüzdanı fotokopisi.
9-Çöp konteynır alınacak ve faturası.
10-İşyerinde su abonesi kartlı sayaç takılacak
11-Aynı adrese daha önce verilmiş Açma ruhsatı varsa Belediyeye geri iade edilecek.
12-İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu gelecek.
13-Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesi fotokopisi.
14-İmza sirküleri, Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi (Şirket olması halinde)
15-C.Savcılığından yeni tarihli sabıka kaydı (sabıkası olanlar mahkeme kararları ile birlikte) getirilecek.

Kahvehane gelirlerini arttırmanın püf noktaları

  • İster amacınız Kahvehane açmak  olsun ister başka bir iş yeri açmak olsun öncelikle yaptığınız iş ne olursa olsun en iyisini yapın. İşinizi o kadar iyi kapın ki limon bile satsanız sizi görenler dünyada bu adamdan daha iyi limon satan yoktur demeli. Azimli olun ve işinizi sevin ve daima geliştirmeye çalışın.
  • Kahvehanecilik sektöründe hijyen çok önemli bir konudur. Müşteriye sunduğunuz bardaklarda kesinlikle leke vs. olmamalıdır. İnsanlar kahvehanelerde poğaça ya da tost gibi yağlı yiyecekler tüketirler. Bu yağ lekeleri bardağa bulaştığında sıcak suda deterjanla iyice yıkamadan çıkmaz. Şahsen benim önüme yağ lekesi olan veya ne olduğu belirsiz lekeler olan bardak geldiğinde tiksinir ve o kahvehanede asla bir şey içemem… Ayrıca kullandığınız bardakları 2 günde bir çamaşır suyuna yatırmanız hijyen konusunda sizi bir adım öne çıkaracaktır. Bir diğer husus da oyun aletlerinin temizliğidir. Okey, tavla gibi oyun malzemeleri temizlenmedikçe lekeler oyun taşlarına yapışarak kötü bir görüntü sergiler bu durum size eksi puan olarak yazılır dolayısıyla yapacağımız işin ana temeli HİJYEN, HİJYEN, HİJYEN…
  • Bu işin bir diğer püf noktası müşteriyi mekânda rahat hissettirmektir. Kahvehane ferah olmalı, insanı boğmamalıdır. Kafa dağıtmaya, eğlenmeye gelen insanlara ne kadar ferah bir ortam sunarsanız o kadar oturmak isterler. Ne kadar otururlarsa da o kadar içecek içerler. O yüzden mekân seçiminde tavanın yüksekliği, mekânın genişliği ayrı bir önem kazanırken, mekânın Isınması ve soğutulması da bir diğer önemli husustur. İnsanlar mekânınızda ne kadar terlerse, üşürse, daralırsa, sıkılırsa o kadar az oturacaklardır ki bu da hiç işinize gelmez.
  • Kahvehanelerde sigara içme alanları çok önemlidir. Kapalı alanlarda sigara içmenin yasaklanması nedeniyle müşterilerin rahatça oyun oynayıp sigara içebilmeleri için mümkünse bahçeli ya da sigara içilebilir alan yaratılabilecek mekanları tercih etmek gerekmektedir.
  • Artık mobil cep telefonları yediden yetmişe herkesin elinde. Mekanınızda tek başına oturan, oyun oynayacak arkadaş bulamayan ya da yancılık vazifesi yürütürken bir yandan cep telefonunu kurcalayacak o çok saygıdeğer müşterileriniz için ücretsiz WİFİ hizmeti hizmeti sunun. Müşteriyi ne kadar mekanda tutarsanız o kadar satış yaparsınız dolayısıyla hizmette sınır yoktur felsefesini her alanda müşterilerinize yaşatın.
  • Müşterilerinizi mekanda tutacak hizmetlerinizi daima geliştirin. İmkanlarınız dahilinde mekanınıza bilardo, langırt, masaüstü bilgisayar, lig tv gibi ekstraları koyun.
  • Çay servislerini olabildiğince hızlı gerçekleştirin. İnsanlar beklemeyi sevmez dolayısıyla biraz fazla beklerse homurdanmaya başlar.
  • Ürün çeşitliliğini maksimum seviyede tutun. Olaya sadece içecek gözüyle bakarsanız gelirinizi arttıramazsınız. İçeceklerin dışında tost, çikolata, kek, çerez türlerini mutlaka bulundurun. Hesabına oyun oynayan müşterilerin gözünü döndürün, iştahlarını kabartın…

Bizden bu kadar. Ancak siz asla bunlarla yetinmeyin ve devamlı işimi daha iyi nasıl yaparım, kaliteyi daha fazla nasıl arttırırım diye düşünün. Bizden bu kadar size hayırlı işler !

Html policies in britain for student development – the future of educationproviding emotional intelligence and discipline among the children at young age will build a better future for themselves https://order-essay-online.net and for the mankind as a whole.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir