Ana Sayfa / Hibeler ve Krediler / Kosgeb Hibe Kredisi Nedir? Kosgeb Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Kosgeb Hibe Kredisi Nedir? Kosgeb Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Kosgeb hibe kredisi nedir?

?Kosgeb; Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın kısaltılmış adıdır. B.S.T.B. yani Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı hizmet veren bu kurumun amacı adından da anlaşıldığı gibi yeni girişimleri ve hali hazırdaki orta ölçekli işletmeleri destekleme amacı gütmektedir. Bu kapsamda halkın kuracağı işlere KOSGEB hibe kredisi, KOSGEB geri ödemesiz kredi ve KOSGEB   geri ödemeli kredi olarak üç aşamalı kredi desteği sağlamaktadır.
Girişimcisiniz ve maddi durumunuzun iyi olmaması sebebiyle düşündüğünüz projeyi hayata geçiremiyorsunuz ya da hali hazırdaki işinizi büyütmek istiyorsunuz. İşte o zaman KOSGEB’in sağladığı imkânları kesinlikle değerlendirmeyi düşünmelisiniz. Lakin o kadar araştırmanıza yazılar, makaleler okumanıza rağmen KOSGEB hibe kredileri hakkında doğru bilgiye ulaşamadınız. Sizleri KOSGEB hakkında en doğru bilgiye ulaştıracak bu yazı dizisi tam bir rehber niteliğindedir.
Yazımıza başlamadan önce sizlere çok önemli bir bilgiyi duyurmadan geçemeyiz. KOSGEB 2016 yılına kadar sağladığı 30 bin liralık hibe kredisi desteğini tam 50 bin liraya yükseltmiştir. Aynı bağlamda 2016 yılına kadar verilmekte olan 70 bin liralık hibe kredisi desteğini ise tam 100 bin liraya yükseltmiştir. Bir güzel haberde sıkıcı geçen 70 saatlik eğitim süresinin 32 saate düşürülmesidir.

Kosgeb’in hibe kredisi vermediği sektörler

KOSGEB; alkollü içecek hizmeti sunan sektörlere, muhasebecilik, emlakçılık, aracılık, otobüs firması kurmak isteyenler için otobüs kredisi, oto kiralama açmak isteyenler için araba alım kredisi, hayvancılık yapmak isteyenler için küçükbaş ya da büyükbaş hayvan alımlar için kosgeb hibe kredisi vermemektedir. Hayvancılık gibi sektörler için Devlet’in farklı kurumları kredi sağladığından başvuru alınmamaktadır. Lakin hayvancılık yapmak amacıyla alınacak araç ve ekipman desteği KOSGEB tarafından sağlanmaktadır. Örnek verecek olursak; süt sağma makinesi, süt muhafaza tankı, mandıra malzemeleri gibi işler için kosgeb hibe kredisi alınabilir.

Kosgeb’in hibe kredisi verdiği sektörler

Kısaca ana başlıkları belirtecek olursak; Madencilik taş ocakçılığı, İmalat, Elektrik, Gaz Buhar ve İklimlendirme Üretimi ve Dağıtımı, Su temini,Kanalizasyon, Atık yönetimi, İnşaat, Toptancılık, Ulaştırma, Konaklama, Bilgi İşlem, Finans, Sigorta, Destek eğitim faaliyetleri, kültür, sanat, eğlence gibi şeklinde sıralayabiliriz Kosgeb’in hibe kredisi verdiği sektörler  i ayrı bir yazıda ele aldık detaylı incelemek için linke gidebilirsiniz.

1- Kosgeb bana ne kadar hibe kredisi verir?

Kosgeb’den hibe kredisi alabilmek için öncelikle girişiminizin Kosgeb tarafından desteklenen sektörlerde olması gerekmektedir. Eğer girişiminiz bu sektörlerden ise 50.000 Türk Lirası geri ödemesiz ya da 100.000 Türk Lirası sıfır faizli, geri ödemeli hibe kredisi alabilirsiniz.

2- Kosgeb’den hibe kredisi almak için gerekenler nelerdir?

Kosgeb, hibe kredisi vermek için sizlere tek bir şart koşmaktadır. Bu şart ise KOSGEB tarafından ülke çapında düzenlenen Girişimcilik Eğitimi’ne katılmış olmaktır. 2017 yılı itibariyle düzenlenen girişimcilik eğitimi kurslar 70 saatten 32 saate indirilmiştir

3- Kosgeb hibe kredisi ile iş kurabilir miyim?

Kosgeb’in vermiş olduğu hibe kredileri kuruluş sermayesi olması amacıyla verilmez. Kosgeb’in amacı girişimcileri desteklemektir. İşin mantığı siz işinizi kendi sermayenizle kurarsınız, Kosgeb ise sizlere destek olmak için yaptığınız faturalanmış harcamaların %70 tutarını karşılar. Ancak %70’lik oran erkek ya da bayan olmanıza ya da girişimin yapıldığı bölgeye göre değişiklikler gösterebilmektedir.

4- Kosgeb verdiği hibe kredisini nakit öder mi?

Girişimcilik projeniz Kosgeb tarafından kabul edildiği taktirde kazanılan hibe faturalandırılmış giderler için ödenmektedir.  Kosgeb hibe kredisi  için ödemeler, istenirse faturalandırma yapan hizmet sağlayıcı firmanın hesabına ya da direk girişimcinin kendisine nakit  ödenmektedir.

5- Bankalara borcum var hibe kredisi alabilir miyim?

Kosgeb Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı bir kurumdur. Kosgeb’in hiçbir bankayla alakası yoktur. Lakin K.O.S.G.E.B.’ den alınacak 100.000 TL geri ödemeli kredi için, Devlet tarafından teminat mektubu istenmektedir. Bu teminat mektubu bankadan veya kredi garanti fonundan alınabilmektedir. Bankalara kredi borcunuz var ise, banka tarafından başvurunuza yapılan değerlendirme sonucunda tarafınıza teminat mektubu verilmeyebilir. Bu durumda kredi borcunuzun olması ne yazık ki size engel olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda üzülmeyin çünkü banka kosgeb tarafından verilen 50.000 TL’lik hibe kredisine karışmamaktadır.
Kosgeb’in ortak olduğu kredi garanti fonu teminat mektubu almakta zorlanan ya da alamayan girişimcilere destek olmak için kurulduğundan bu kuruma başvuruda bulunabilirsiniz. Kredi garanti fonunun başvurunuzu uygun görmesi durumunda teminat mektubu alabilirsiniz. Uzun uğraşlardan sonra teminat mektubu almayı başardıysanız kosgeb’e başvurmanız durumunda, kosgeb tarafından 70.000 TL’ye kadar olan 0 faizli geri ödemeli krediniz tarafınıza ödenebilmektedir. 2017 yılında KGF’ye ilaveten TESKOMB ile de anlaşma yapılmış olup, teminat için bu kuruluşa da başvuru yapılabilmektedir.

6- İş yerimi kurdum denetlemeye tabi olacak mıyım?

Hibe alan girişimciler Kosgeb’in yetkilendirdiği personeller tarafından üç yıl boyunca denetlemeye tabi tutulur. Eğer üç yıl boyunca iflas ya da olağanüstü durumlar haricinde iş yerinizi kapatamazsınız. İşi kılıfına uydurarak yasal olmayan şekillerde Kosgeb’den alınan hibe kredileri ve desteklerle satın alınmış malzemelerin satılması, amacı dışında kullanılması ya da benzeri art niyetli davranışlar görüldüğünde, tarafınıza verilen bütün kredi tutarı faiziyle beraber girişimciden geri alınır. Geri ödeme işleminin yapılamaması halinde ise icra mahkemelerine başvurulmaktadır.

7- Benim kurulu bir işim var KOSGEB Kredisi alabilir miyim?

Kosgeb’den destek alabilmeniz için işletmenizin olması ya da çalışıyor olmanız engel değildir. Her ne kadar sizlere detaylı bir makale yazmış olsak da tam detay veremediğimiz noktalar olabilmektedir. Bu yüzden kosgeb destekleri hakkında daha detaylı bilgileri kosgeb’in kendi sitesinden ayrıntılı inceleyebilirsiniz. Lakin KOSGEB’ in asıl amacı, yeni iş kurmak isteyen girişimcileri desteklemektir. Bu nedenle aktif durumda işyeri olan girişimciler, işyerini kapatarak yeni bir işyeri açmayı, bu işyeri için iş planı hazırlayarak kosgeb’e başvurmayı düşünebilirler. Halihazırda şahıs firması olan işletmeciler iş yerlerinin vasfını şirket statüsüne çevirerek başvuruda bulunabilirler. Bu tarz değişikliklerde işletmenin statüsü ve vergi numarası değişeceğinden şirketinize Kosgeb tarafından yeni bir iş yeri gözüyle bakılır ve bu sayede kosgeb desteklerine müracaat edebilirsiniz.
Şahıs firması olan girişimciler firmalarını şirkete dönüştürerek, kosgebe başvuruda bulunabilirler. Firmanın statüsü değiştiğinden ve yeni bir vergi numarası olması sebebiyle şirket kurarak kosgeb’e başvuruda bulunulabilir.

8- Kosgeb girişimcilik kursu hangi illerde verilmektedir?

Kosgeb girişimcilik kursu Türkiye’nin hemen hemen her ilinde belirli tarihlerde verilmektedir. Uygulamalı girişimcilik kursu nedir?  isimli yazımızda girişimcilik kursu hakkında tüm detayları ve kurs tarihlerini açıkladık öğrenmek için linke tıklayabilirsiniz.

9- Kosgeb’den aldığım girişimcilik belgesini başka illerde kullanabilir miyim?

Farklı illerden alınan kosgeb girişimcilik kursu belgesini başka bir ilde kullanabilirsiniz. Misal verecek olursak Antalya’da aldığınız girişimcilik kursu belgesini Bursa’da kullanabilirsiniz.

10- Kosgeb kredisi bankadan mı alınır?

Bankaların girişimcilere iş kurmak için verdiği desteklerin Kosgeb ile alakası olmadığı gibi, Kosgeb’in vermiş olduğu hibelerden de bankaların alakası yoktur. Kosgeb, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı bir Devlet kurumudur.

11- Kosgeb’den alınan hibe kredilerine bankalar icra gönderilebilir mi?

Evet. Kosgeb hibe kredisi veya geri ödemeli destek kredisi ile kurulan firmalar için icra kurumları aracılığıyla icra takibi gönderebilir.

12- Kosgeb’ den en fazla ne kadar kredi alabilirim?

Kosgeb bayanlar için %90, erkekler içinse %70 oranında destek vermektedir. Şimdi gelelim bu paraları nasıl alacağınıza. Bayanların Kosgeb’den 50.000 T.L. alabilmesi için 55.555 T.L. faturalandırması gerekmektedir. Erkeklerin ise 50.000 T.L. alabilmesi için 71.440 T.L. faturalandırması gerekir. Kosgeb’in sağladığı destekler; geri ödemeli %0 faizli 100.000 ila 150.000 Türk Lirası ve geri ödemesiz 50.000 Türk Lirası’dır. Bayan olmak vardı diye hayıflandığınızı duyar gibiyim.

13- Aktif çalışan bir işyeri için hibe kredisi alınabilir mi?

Kosgeb aktif faaliyette olan bir firma için herhangi bir girişimci desteğinden faydalandırmamaktadır. Lakin firmanın makineleri ve demirbaş malzemeleri üç yaşından küçükse işyeri sahibi kapanış verip tekrar açılış yaptığında destek kredilerine başvurabilir. İşyerini önce kapatıp sonra açmak kosgeb’in gözünde yeni firma olarak görünür. Ancak demirbaş teçhizat ve ekipmanları üç yaşından büyükse buda derdinize çare olmayacaktır.

14- Başka kurumlardan alınan girişimcilik belgeleri geçerli midir?

Kosgeb destek programlarından faydalanabilmek için uygulamalı girişimcilik belgesinin kosgeb’den alınmış olması gerekmektedir. Halk Eğitim Merkezleri yada başka bir kurumdan alınan uygulamalı girişimcilik kursu belgesiyle kosgeb programlarına başvurulamaz. Kosgeb kurslarının yerini ve tarihlerini öğrenmek için resmi siteyi ziyaret edebilirsiniz.

15- Kosgeb başka hangi gider kalemlerini öder?

 • Reklam giderlerinin %50’sini
 • Yurtdışı gezilerinin %50’sini
 • Fuar araştırma giderlerinin %50’sini
 • Firmada çalışan Yüksek Lisans mezunu personel maaşının %50’sini 1000 Liraya kadarını 20 ay boyunca öder.

16- Kosgeb destek programları kaç yıldır?

Kosgeb’in sağlamış olduğu hibeler ve geri ödemeli, ödemesiz destekler maksimum üç yıl süreyle verilir.

17- Kosgeb’den destek alan girişimci bir daha başvurabilir mi?

Kosgeb üç yılın sonunda destek programını revize eder, girişimci ise bu üç yılın sonunda tekrar kosgeb’e başvuruda bulunabilir.

18- Kosgeb Sıfır faizli kredi ne zaman geri ödenmeye başlar?

Kosgeb girişimci destek programından alınan 100.000 Liralık kredi alındığı tarihten itibaren 2 yıl sonra geri ödenir. Yapılacak olan ödemeler 3 ayda bir 8 eşit taksitle tahsil edilir.

19- Kosgeb Girişimcilik Belgemi aldım, nasıl işyeri Açarım?

Kosgeb uygulamalı girişimcilik kursu belgenizi aldınız ve yeni bir girişim için planınızı oluşturdunuz. O zaman  Şahıs şirketi kurmak için gerekenler ve İş yeri Açmak için gerekenler hakkındaki makalemizi okuyarak nasıl işyeri açabileceğinizi öğrenebilirsiniz
 

Burada yazımızın sonuna geldik. Aklınıza takılan soruları yorum olarak iletirseniz yardımcı olabiliriz. Yazımızı paylaşmayı unutmayın ! Paratiyo.com

7 Yorumlar

 1. Caner bey bursada kosgeb hibe kredileri için danışmanlık hizmeti veriyoruz hangi şehirde yaşıyorsunuz ona göre yardımcı olalım.

 2. Kosgeb hibe kredisi almak için danışmanlık firması öneriniz varmı acaba

 3. kosgeb hibe kredisi almak istiyorum nerden başlamam gerek?

  • Öncelikle yaşadığınız şehirde bulunan girişimcilik kursuna müracaat etmeli ardından girişimcilik kursu sertifikası almanız gerekmektedir.

 4. bende kosgeb hibe destek programından yararlanmak istiyorum

 5. Kosgeb hibe kredisi nedir? sorusuna cevap veren iyi bir makale olmuş Başarılarınızın devamını dilerim.

 6. iş fikrim var param yok diyenler kesinlikle kosgeb hibe kredileri hakkında bilgilenmesi gerekir. Bu yazıda kosgeb hakkında kapsamlı bir bilgilendirme olmuş teşekkürler..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir