Ana Sayfa / Hibeler ve Krediler / Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Kursu Nedir ?

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Kursu Nedir ?

Kosgeb uygulamalı girişimcilik kursu nedir?

Kosgeb uygulamalı girişimcilik kursu Kosgeb’den hibe kredi alabilmek için katılmanız gereken 32 saatlik bir kurstur. Bu kurs sonucuna göre kosgeb’e hibe kredisi için başvurabilirsiniz. Kısacası Kosgeb hibe kredisi almak için kosgeb uygulamalı girişimcilik kursuna katılmaktan başka çareniz yoktur. Eğer kosgeb’in ne olduğundan ya da hibe kredisinin nasıl alınacağınızdan haberiniz yok ise hemen Kosgeb hibe kredisi nedir? Kosgeb hibe kredisi nasıl alınır?  Başlıklı yazımızı okuyup detaylarını öğrenebilir daha sonra bu makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Teknoloji Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı olarak kurulan Kosgeb, girişimci adaylarına hibe kredisi vermek için uygulamalı girişimcilik kursuna katılmayı şart koşmaktadır. Kosgeb bu girişimcilik kurslarını anlaşmalı olduğu kuruluşlar aracılığıyla yürütmektedir. Kosgeb bu kuruluşlarla yıllık kurs projesi anlaşması yapıldıktan sonra resmi web sitesinden duyurusunu yapar ve uygulamalı girişimcilik kursuna başvuruları toplar. Adı geçen kurum ve kuruluşların haricinde kosgeb kendi öğretmenleri vasıtasıyla büyük firmaların personellerinin de katıldığı kurslar düzenler. Kosgeb’in özel sektörlere düzenlemiş olduğu uygulamalı girişimcilik kurslarına dışarıdan kesinlikle başvuru alınmamaktadır. Dolayısıyla kosgeb hibe kredisi almak istiyorsanız uygulamalı girişimcilik kursuna başvurabilmek için kosgeb’in resmi web sitesini ziyaret etmeli ve yaşadığınız şehirde düzenlenen kursların bilgilerini incelemelisiniz.. Kosgeb kurs bilgilerini incelemek için tıklayınız.
Linke tıkladığınızda karşınıza çıkacak olan ekrandan öncelikle yaşadığınız, kurs almak istediğiniz şehri seçmelisiniz.
kosgeb uygulamalı girişimcilik kursu başvuru ekranı-1
Kosgeb uygulamalı girişimcilik kursu başvuru ekranı
Şehrinizi seçtikten sonra size en yakın olan kosgeb uygulamalı girişimcilik kursuna tıklayın ve kursun detaylarını öğrenin.
kosgeb uygulamalı girişimcilik kursu başvuru ekranı-2
Kosgeb uygulamalı girişimcilik kursu başvuru ekranı
Kosgeb’in resmi sitesinde belirtilen kurslar, Kosgeb İl Müdürlükleri’nin aracı kuruluşlar vasıtasıyla düzenlediği kurslardır. Ayrıca Türkiye İş Kurumu yani İşkur ile Kosgeb arasında düzenlenen protokol çerçevesinde uygulamalı girişimcilik kursları İşkur vasıtası ile de düzenlenmektedir.
İşkur’un organize etmiş olduğu uygulamalı girişimcilik kurslarına katılabilmek için gerekli olan şartlar;

  • İşkur’a kayıtlı olmak
  • 18 yaşını tamamlamış olmak
  • Uygulamalı girişimcilik kursundan daha önce yararlanmamış olmak
  • İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmamış olmaktır.

Ülke genelindeki İşkur İl Müdürlüklerine istediğiniz zaman uğrayabilir, uygulamalı girişimcilik kursuna kayıt olabilirsiniz.

Kosgeb uygulamalı girişimcilik kursu hakkında bilgiler

Önceleri 70 saat olarak uygulanan kosgeb girişimcilik kursu dersleri 32 saate düşürülerek zamansal açıdan ya da başka nedenlerden dolayı katılamayanlar için fırsata dönüşmüş durumdadır. Dört ana bölümden oluşan kosgeb uygulamalı girişimcilik kursu sınıf içi ders ve atölye çalışmalarını kapsamaktadır.

Girişimcilik Kursunun 1. bölümünde öğretilenler;

İş fikri geliştirme ve yaratıcılık egzersizleri, girişimcilik özelliklerinin sınanması konuları işlenerek öğretilmektedir.

Girişimcilik Kursunun 2. bölümünde öğretilenler;

Pazar araştırma, pazarlama planı, üretim planı, yönetim planı, finansal plan gibi kosgeb iş planı kavramı ve ögeleri öğretilmektedir

Girişimcilik Kursunun 3. bölümünde öğretilenler;

UGE Uygulamalı girişimcilik eğitimi kapsamında kosgeb hibe kredisi almak için iş planlarının betimlenmesine yönelik atölyede çalışmalar yapılmaktadır. Girişimcilik kursunun 2. dersinde öğretilen; pazar araştırma, pazarlama planı, yönetim planı, finansal plan kavramı ve ögeleri pekiştirilmektedir.

Girişimcilik kursunun 4. bölümünde öğretilenler; 

UGE kursunun sonuncu bölümünde kosgeb iş planı yazılması hakkında detaylar ve hazırlanan iş planının sunumu hakkında dikkat edilmesi gereken unsurlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Uygulamalı girişimcilik kursu paralı mı?

Hayır uygulamalı girişimcilik kursları tamamen ücretsizdir. İşkur tarafından düzenlenen kurslarda ise katılımcı zaruri gideri, iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi, genel sağlık sigortası prim giderleri karşılanmaktadır. Kosgeb uygulamalı girişimcilik için sizden herhangi ücret vs. talep edenlere inanmayınız. Kosgeb’de paralı olan tek şey öğretmenlerdir onların ücretleri de kosgeb tarafından ödenmektedir.

Kosgeb uygulamalı girişimcilik kursu devamsızlık süresi ne kadar?

Kosgeb kursunda gerçekten faydalı ve ufkunuzu aydınlatacak bilgiler verildiğinden devamsızlık yapmanızı önermiyoruz. Ancak illa bu sorunun cevabını merak ediyorsanız %80 diyebiliriz. Bu oran kosgeb’in düzenlemiş olduğu uygulamalı girişimcilik kurslarına %80 oranında katılım sağlayanlara girişimcilik belgesi verildiği anlamına gelmektedir.

Uygulamalı girişimcilik hakkında elimizden geldiğince bilgiler vermeye çalıştık. Kosgeb uygulamalı girişimcilik ile ilgili aklınıza takılan soruları yorum olarak bildirdiğiniz taktirde yardımcı olmak için bekliyor olacağız. Bizlere teşekkür etmek isterseniz hemen alttaki butonlardan yazımızı paylaşabilirsiniz.

We also expect google to release optimized versions of its other services spying.ninja/tell-android-rooted/ such as google buzz, google talk, google latitude for ipad.

yorumlayın

  1. Uygulamalı girişimcilik hakkında Yararlı bir makale olmuş teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir