Ana Sayfa / Hibeler ve Krediler / Kredi Almak İçin Kefil Göstermek Şart mı?

Kredi Almak İçin Kefil Göstermek Şart mı?

Kredi kullanmak isteyen banka müşterileri; kredi puanları ve düzenli gelirleri kredi genel şartlarına uygun olduğu takdirde, kredi başvurusunda herhangi bir sorunla karşılaşmıyor. Ancak kredi puanı düşük olan ya da düzenli geliri kullanmak istediği kredinin aylık taksitini karşılamayan müşteriler, kefil ya ipotek göstererek kredilerinin olumlu sonuçlanma ihtimalini artırabiliyor. Bu noktada müşteriler; kredi almak için kefil göstermek şart mı? Sorularını ilgili banka personeline ileterek, sorunsuz kredi kullanımı gerçekleştirebiliyor.

Hangi Kredilerde Kefil Şartı Aranır?

Bankalar, kefil şartını; kredinin ödenmeme ihtimaline karşı, sigorta olarak kredi dosyalarına dahil ediyor. Yüksek tutarlı ihtiyaç kredilerinde ve konut kredilerinde; kefil talebi, diğer kredi türlerine göre daha çok uygulanıyor. Düşük tutarlı ihtiyaç kredilerinde ve taşıt kredilerinde ise, aylık taksitler; düzenli gelir oranını aşmadığı için, bankalar kefil isteme hakkını diğer kredilerden yana kullanıyor.

Kefil Göstererek Her Durumda Kredi Kullanılır mı?

Kredi puanı düşük olan banka müşterileri; kredi başvurularının olumsuz sonuçlanmaması için, başvuru aşamasında kefil göstermeyi ek önlem olarak uygulayabiliyor. Ancak yasal takip süreci geçirmiş ya da açık takibi bulunan banka müşterileri; kefillerinin durumu ne olursa olsun, kredi ürünlerinden yararlanamayabiliyor. Bu durumda; bankaların çalışma şartları ve müşterilerin yasal takip geçirdiği zaman aralığı, kredinin sonucunu belirleyebiliyor.

Kimler Kefil Olabilir?

Kefil; kredi kullanacak müşterinin krediyi ödememesi durumunda, krediyi ödeyeceğini imzaladığı kredi sözleşmesi gereğince kabul etmiş sayılıyor. Kredi puanı düşük olan, yasal takibi bulunan ya da düzenli geliri olmayan kişiler; bankalar tarafından kefil olarak kabul edilmiyor. Kredinin düzenli ödenmemesi durumunda; kefilin kredi puanının da düştüğü konusunda bilgi sahibi olmayan kişiler, kefil olduktan sonra istenmeyen durumlarla karşılaşabiliyor. Olumsuz durumlarla karşılaşmak istemeyen kişilerin; kefil olmadan önce, tüm yasal yaptırımlar konusunda bilgi sahibi olmaları gerekiyor.

Change names, locales, conversations, and $100 bills click this link if the resulting creation earns you enough money to quit your day job.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir