Ana Sayfa / Hibeler ve Krediler / Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bireysel krediler, insanların ihtiyaçlarını karşılamak üzere bankalardan kullandıkları kaynaklardır. Belirlenen vadelerde kullandırılan krediler, anapara ve faizi ile birlikte aylık sabit ödemelerle geri ödenir. Bu yazının sonunda, hesaplama yapılırken kullanılan oranlar ve detayları İle ilgili kredi hesaplama nasıl yapılır? Sorusunun yanıtını bulacaksınız.

Kredi Hesaplama Terimleri

Mevcut gelirinizden daha fazla bir miktarda paraya ihtiyaç duyulduğunda başvurulan krediler, kullanıldıkları vade ile doğru orantılı olarak, belirli bir faiz, vergi ve fon katılım payı ile geri ödenir. Ayrıca kullanırım esnasında kullanılan kredinin binde 5’i oranında kullandırım ücreti kesilir. Bu oran daha önceleri her banka tarafından kendi insiyatifinde belirlenen bir meblağ iken şimdi BDDK kararı gereği azami binde 5 olacak şekilde düzenlenmiştir. Daha düşük bir kullandırım ücreti almak veya hiç almamak yine bankanın insiyatifindedir. Kullandırım ücreti ile beraber dilerseniz hayat sigortası da yaptırabilirsiniz. Hayat sigortasını peşin ödeyebileceğiniz gibi uzun vadeli kredilerde yıllık ödemeli seçeneğini de kullanabilirsiniz. Sigorta ve kullandırım ücreti kredi hesaplama formülünün içine girmemek ile beraber çekilen tutar üzerinden kesinti yapılan masraflardır. Bu masrafları kredinin yıllık maliyet oranı hesaplaması içerisinde görebilirsiniz. Kredi hesaplarken, kullanılacak diğer terimler, çekilen meblağ olan anapara, kredi faiz oranı, kredinin kaç ay üzerinden çekileceğini gösteren vade, % 5 sabit tutardaki BSMV (Banka Sigorta Muamele Vergisi) ve % 15 sabit tutarındaki KKDF (Kaynak Kullanım Destekleme Fonu)’dir. BSMV ve KKDF oranları formülde vergi çarpanı olarak adlandırılır.

Kredi Hesaplama Yaparken Dikkat Edilecekler

Kredi hesaplama yapılırken oldukça karışık bir formülü vardır. El ile hesaplanması zahmetli bir iştir. Kısaca bahsetmek gerekirse; kredi aylık taksit tutarını hesaplarken çekilen kredi tutarı aylık faiz oranı çarpanı ile çarpılır. Bu çarpan; faiz X (1+faiz)taksit sayısı / (1+faiz)taksit sayısı – 1 şeklinde formüle edilir. Faiz oranını bankanın size beyan ettiği oran olarak almak hatalı sonuç verecektir. Çünkü vergi çarpanı denilen bsmv ve kkdf oranları, beyan edilen faiz oranında söylenmez. Bu yüzden ödenecek faiz üzerinden alınan fon ve vergiyi hesaba katmak için formüldeki faiz vergi çarpanı sabiti (1,20) ile çarpılarak formüle eklenir. Faiz oranını yazarken hata yapmamak için formüle, gördüğünü rakamı değil, değerini yazınız. Örneğin % 1 için 0,01 şeklinde yazılmalıdır. Bu fon ve vergi, konut kredilerinden alınmaz.

Therefore, in equipping children come over to this website to produce content in their writing, the three most essential activities are reading especially non-fiction formal discussion or writing a research paper narration of content learned in history, science, geography, etc.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir