Ana Sayfa / Hibeler ve Krediler / Kredimi İptal Ettirmek İçin Ne Yapmalıyım?

Kredimi İptal Ettirmek İçin Ne Yapmalıyım?

Konut alım işlemlerinde veya ihtiyaç için alınan kredi işlemlerinde bazı zamanlar işler olması gerektiği gibi gitmeyebiliyor. Çok acil bir şekilde kredi kullanmanızın yapıldığı durumlarda, birden bire kredi keşke çekmeseydim algısı içerisinden olunabiliniyor. Bu durumların oluşmasındaki durumların nedenleri nelerdir veya kredimi iptal ettirmek için ne yapmalıyım? gibi sorularla kendinizi iç içe bulabilirsiniz. Yasaların kişilere tanıdığı haklar doğrultusunda 14 (on dört) gün geçmeden herhangi bir neden göstermeden çektiğiniz krediden cayma hakkınız bulunuyor. Cayma hakkı isimli oluşturulan sözleşmenin belirlenen tarih itibarı ile süreç başlar. Ancak bu sözleşmenin kişilere teslim edilmiş olduğu gün zaman dilimi ile sayım başlanmış olur.

Çekilmiş Olunan Kredi İptal Edilirse Ceza Ödemesi Yapılır mı?

Tüketici Kredisi Sözleşmeleri altında yer alan yönetmeliğe göre 14 (on dört) gün diliminde veya içerisinde Tüketici şahsı olarak çektiğiniz krediyi kapatma hakkınız bulunuyor. Ancak bu bedel geçerli olan süre içerisinde kullanıldıysa, oluşan dönem içerisinde var olan faizi ödemek ile yükümlü olabiliyorsunuz. Fakat cayma hakkını Krediyi almış olduğunuz bankaya haber verdikten sonra 30 (otuz) günlük bir zaman dilimi içerisinde kesinlikle ödemeniz gerekiyor. Bu zaman dilimleri içerisinde ödemeyi yapmazsanız kullanmış olduğunuz krediden caymamış olarak banka bilgilerinde yer alırsınız.

Kullanılan Kredi Daha Önce Kapatılırsa Banka Da Faizlerde Bir İndirim Olur mu?

Kullanmış olduğunuz kredinin geri ödemesi olarak belirtilen faiz tutarları belirtilen geri ödeme ayına göre hesaplanır. Eğer elinize bir toplu para geçti ve bu kredinizi kapatmak istiyorsanız tüm faiz ödemesini bankaya ödemeyeceksiniz. Ancak bankanın belirtmiş olduğu erken kapama cezası adı altında anaparanın yüzdeli olarak hesaplandığı bir ceza ödemesini bankaya yapmanız gerekiyor. Her bankanın uyguladığı işlemler birbirinden farklılık gösterebiliyor.

Using your knowledge of the period 1917-1921, reference book assess the validity of this statement.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir