Ana Sayfa / İnternetten Para Kazanma / Makale yazarak para kazanma İnternetten Para Kazanma

Makale yazarak para kazanma İnternetten Para Kazanma

Makale yazarak para kazanma hakkında

Makale yazarak para kazanmak, internetten para kazanma yollarından sadece birisidir. İnternet sitesi sahipleri, tez yazdıranlar gibi birçok kişi makale yazdırmaktadır. Ülkemizde yüzbinlerce site olduğunu düşünürsek potansiyel müşteri kitlenizin ne denli büyük olduğunu anlayabilirsiniz. Makale yazarlığı yüzlerce kişi tarafından yapılmakta olup, yazma potansiyelinize göre ayda 1500 – 2000 lira kazanabilirsiniz. İster erkek, ister bayan, ister genç, isterseniz yaşlı olun kısacası her ne olursanız olun biraz vaktiniz varsa bu işi yapabilirsiniz. Yazımızda sizlere ‘Makale yazarak para kazanma ’’ yollarını soru cevap şeklinde anlatarak, bilgi sahibi olmanızı ve ek gelir elde etmenizi hedeflemekteyiz.

1-Makale yazarlarına neden ihtiyaç duyulur?

Makale yazarlığı piyasasının müşterileri %80 oranında internet sitesi sahipleri olduğu için konumuzda ağırlıklı olarak bu kitlenin talep nedenlerini açıklayacağız. İnternet siteleri yazdıkları içeriklerle arama motorlarından kullanıcı ziyareti almaktadır. Aldıkları bu kullanıcılara internet sitelerinde reklam gösterimi yaparak para kazanırlar. Ne kadar çok kullanıcıyı sitelerine sokarlarsa o kadar reklam gösterimi yapar ve aynı oranda da kazançlarını arttırırlar. O yüzden arama motorlarında ilk sıralarda yer almak site sahipleri için çok önemlidir. Arama motorları ise bu siteleri belli kriterlere göre ilk sıralarda yer vermektedir. Bu kriterlerden en önemlisi de kullanıcılara benzersiz, özgün, doyurucu ve kullanıcıya aradığı içeriği (makaleyi) sunan sitelere yer vermektir. İşte bu noktada internet sitesi sahipleri bazen işlerinin yoğunluğu, bazen diğer siteleriyle ilgilenmesi, bazen tatile çıkacak olması, bazen de uğraşmak istememesi sebebiyle makale yazarlarından belirli ücretler karşılığında hizmet almaktadır.

2- Makale yazarlığı yaparak ne kadar kazanabilirim?

Makale yazarlığı yaparak kazanabileceğiniz minimum kelime ücretlendirmelerini alttaki tabloda detaylı bir şekilde ele aldık. Rakamlar minimum fiyatları temsil etmekte olup, vereceğiniz hizmetin kalitesine ve pazarlama tekniğinizle bağlı olarak kendi artabilir ya da kendinize has fiyatlandırma belirleyebilirsiniz.

Türkçe dil makale
yazarlığı
minimum piyasa fiyatları
Yabancı dil makale
çeviriciliği ve yazarlığı
minimum  piyasa fiyatları
100 Kelime = 1-2 Türk Lirası100 Kelime = 3-4 Türk Lirası
200 Kelime = 2-3 Türk Lirası200 Kelime = 6-8 Türk Lirası
300 Kelime = 3-4 Türk Lirası300 Kelime = 9-12 Türk Lirası
400 Kelime = 4-5 Türk Lirası400 Kelime = 12-16 Türk Lirası
500 Kelime = 5-6 Türk Lirası500 Kelime = 15-20 Türk Lirası
3-Makale yazarlığına kimler uygundur?
Makale yazarlığı yapmak isteyen birisinde olması gereken özelliklerden bazıları şunlardır;

  • İş alımı yaptığınızda sizden her konuda makale yazmanız istenebilir. Dolayısıyla genel kültür seviyenizin iyi olması gerekmektedir.
  • Yazacağınız makalenin içeriği konusunda sıkıntı çekmemek için araştırma yapabilme yeteneğine sahip olmanız gerekmektedir.
  • En önemli kriterlerden birisi ise Türkçe imla yani yazım kurallarını hakim olmanız gerekmektedir.
  • Makale yazarlığı yapmak isteyenlerin günde en az 2 – 3 saat zamanı olması gerekmektedir.
Ayrıca yabancı lisan biliyor olmanız yukarıdaki özelliklerin çoğuna sahip olmasanız da Türkçe ’den yabancı lisanlara çeviri yaparak daha fazla para kazanmanızı sağlayabilir. Arama motorları her ne kadar özgün içeriği ön plana çıkarıyor olsa da sizin Türkçe ’den yabancı dillere çevirdiğiniz makalenin özgünlüğünü anlayabilecek teknolojiye sahip değildir. Dolayısıyla yapmış olduğunuz tüm çeviriler arama motorlarının gözünde özgün görünecek. Tabi çevirdiğiniz makaleyi sizden önce birisi çevirmemişse.

4-Yazdığım makaleleri nasıl satabilirim?

Yazdığınız makalelerin potansiyel müşterilerine ulaşmak için internet sitesi sahiplerinin mekânı olan webmaster forumlarını kullanabilirsiniz. Webmasterlar arasında ticaretin en iyi döndüğü iki forum sitesi vardır. Bu sitelerden birisi WMARACI bir diğeri ise R10’dur. İsmini verdiğim forum sitelerini arama motorlarına yazdığınızda bulabilirsiniz. Bu forum sitelerini incelediğinizde Türkçe ve yabancı dil makale alım satım kategorilerini görebilir ve satış ilanlarınızı verebilirsiniz. R10 forumu davetiye ile üye kabul ettiğinden buraya üyelik ilk etapta sizin için zor olabilir. Ancak WMARACI cep telefonu onay sistemiyle üye kabul ettiğinden başlangıç için burayı kullanabilirsiniz.

5-Makale yazarı adaylarına öneri

Yazımızı okudunuz ve bu işi yapmaya karar verdiyseniz öncelikle ‘’SEO’’ yani Search Engine Optimization hakkında bilgilenmeniz gerekmektedir. Türkçe adıyla arama motoru optimizasyonu anlamına gelen bu kelime web sitelerinin olmazsa olmazıdır. Web sitesi sahipleri her açıdan sitelerini arama motorlarına optimize ederek aramalarda üst sıralarda yer almaya çalışır. Bu optimize işleri yazılar içinde geçerlidir. Yani işin özü makaleniz özgün olsa da SEO uyumlu olmalıdır. 30 Dakikanızı ayırarak arama motorlarından SEO uyumlu makalenin nasıl yazılacağını sorgularsanız detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Makalemizi faydalı ve bilgilendirici bulduysanız emeğimize saygı göstermek adına paylaşabilir, yorum yapabilirsiniz. paratiyo.com

İlginizi çekebilir:

4 Farklı Yoldan Editörlük Yaparak İnternetten para kazanmak

Also, ibooks shall let spy apps www.spying.ninja/ users to read a free sample of books before purchasing the same from the ibookstore.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir