Ana Sayfa / Girişimcilik / Mark Elliot Zuckerberg Kimdir ? Hayatı ve Biyografisi

Mark Elliot Zuckerberg Kimdir ? Hayatı ve Biyografisi

Mark Zuckerberg Kimdir
Mark Zuckerberg Kimdir

Mark Zuckerberg Kimdir ?

Bu makalemizde ise sizlere Mark Zuckerberg Kimdir ? sorusunun cevabını vereceğiz. Bir önceki makalemizde Steve Jobs Kimdir sorusunu cevaplamıştık. Her girişimci ve girişimci adayı yaptıkları girişimlerle büyük başarılar yakalamış kişileri mutlaka takip etmeli ve nasıl başarılı olduklarını iyice analiz etmelidir.

Başarı sahibi olan kişilerden öğrenecekleriniz girişimcilik dünyanızda yaşanılması muhtemel sorunlarda nasıl davranılması gerektiği konusunda sizlere yardımcı olacaktır.  Mark Zuckenberg biyografisi  hakkında bilgiler vermemizin ana sebebide bundan ibarettir.

Mark Zuckerberg Biyografisi

Mark Zuckerberg dünyanın en çok kullanılan sosyal ağı olan Facebook’un kurucusu, bilgisayar programcısı Diş hekimi bir baba ile Psikiyatrist bir annenin tek çocuğu 1984 doğumlu girişimci . Musevi olarak yetiştirilmesine rağmen ateist olduğunu tüm dünyaya ilan etmiştir.
Çok değil 2004 yılında ortaya çıkan ve müthiş bir hızla yayılan Facebook, Harvard Üniversitesinde Zuckerberg ve kafadar üç arkadaşı Dustin Moskovitz, Eduardo Saverin, ve Chris Hughes ile beraber ortaya çıkan bir girişim. 2016 Yılı itibariyle Mark Zuckerberg’in kişisel serveti tam 48,2 milyar dolar…
Dünyanın en başarılı girişimcileri arasında popüler olan Mark Zuckerberg, ilk olarak okumakta olduğu üniversitede okulun en güzel kızları ve en yakışıklı erkeklerinin seçildiği facemash.com sitesini kurdu. Okuldaki tüm öğrencilerinin fotoğrafları bu sitede vardı. Ancak bu fotoğrafları elde etmek için okulun veritabanını hackleyince önce disiplinlik oldu ardından okulu bırakmak zorunda kaldı.

Üniversiteyi hayatını bıraktıktan sonra öğrenci arkadaşlarını internet ortamında buluşmasını sağlamak için kullanıcı sayısı milyonlara ulaşacak olan Facebook sitesini kurdu. Adeta bir virüs gibi yayılan Facebook sadece on sekiz ayda Amerika’nın en büyük arkadaşlık sitelerinden birine dönüştü.
Yatırımcılarının desteğiyle dünyaya açılan Facebook 2012 yılında tam 1 Milyar kullanıcıya ulaşırken, 25 Şubat 2012 tarihinde kuruluşun %12’lik hissesi halka arz edildi. Amerika tarihinin en büyük 3. halka arzı olan bu durum sonucu Facebook’un değeri biraz erimiş olsa da Mark Zuckerberg dünyanın en başarılı girişimcileri arasındaki yerini korumuştur.
Bundan daha fazlasını merak eden girişimciler için Mark Zuckerberk’in hayatını ve yaşadıklarını detaylı bir şekilde izleyebileceğiniz Sosyal Ağ – The Social Network isminde bir filmde mevcut.
Bir önceki yazımız Steve Jobs biyografisi  hakkında bilgiler içermektedir.

Der wald, deran mein grundstck grenzt, ghostwriter-hilfe.com besteht vor allem aus tannenbumen.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir