Ana Sayfa / Hibeler ve Krediler / Merkez Bankası Nedir?

Merkez Bankası Nedir?

Merkez Bankası bir ülkenin veya ülkeler grubunun para politikasından sorumlu olan kurumdur. Rezerv bankası, para otoritesi gibi isimlerle de anılmaktadır.

Merkez Bankası Amacı Nedir?

Merkez bankasının temel amacı para biriminin istikrarının sürdürülmesidir.

Merkez Bankasının Görevleri Nelerdir?

Merkez bankasının görevleri şu şekildedir:

  1. Para politikasının uygulanması
  2. Ülkenin toplam para arzının uygulanması
  3. Ülkenin altın ve döviz rezervlerini yönetmek
  4. Bankacılık sektörünün denetim ve düzenleme faaliyetleri
  5. Resmi faiz oranlarını belirlemek ve bu oranın piyasada etkin olmasını sağlamak

Merkez Bankasının Para Politikası

Merkez Bankalarının para politikaları aynı zamanda ülkenin para politikasıdır. Ülke ekonomisi için bu ve bunun gibi politikalar önem arz etmektedir. Piyasa faiz oranları, açık piyasa işlemleri, sermaye gerekliliği, rezerv oranı ve döviz alım satım gibi işlemler de diğer politik araçlardandır.

Merkez Bankalarının Önemli Bir Özelliği

Merkez Bankalarının en önemli özelliklerinden biri de bağımsız olmalarıdır. Herhangi bir yönetimin etkisi altında kalmaksızın görevlerini icraa etmekte ve ülkesinin para politikasını yönetmektedir. Bu özellik son zamanlarda birçok ülkenin merkez bankaları tarafından kabul görmüş ve hızla yaygınlaşmaya devam eden bir özelliktir.

Merkez Bankasının Tarihi

17. yy. başlarında Avrupa’da ve Asya’da banknotlar kullanılmakta ve kabul görmekteydi. Özellikle Ortaçağ Avrupa Tapınak Şövalyeleri merkez bankasının ilkel halini oluşturmaktaydı. Kabul görülüyor ve rağbet ediliyordu. Merkez bankalarının görevlerine yakın görevler üstlenmişlerdir. Aynı dönemlerde ise Çin Moğollar tarafından kâğıt parayı tanımaktadır.
İlk merkez bankası İsviçre’de kurulan Riksbank’tır. Ardından İngiltere ve Bulgaristan gibi devletlerin merkez bankaları kurulmaya başlandı. Süreç bu şekilde devam etti ve günümüz merkez bankaları oluştu. Ülkemizde ise Osmanlı Bankası’nın devamı niteliğinde 11 Haziran 1930 yılında TC Merkez Bankası kurulmuştur. Bu banka devletin para politikasını yönetmekte ve banknot ihracat gibi işleri yürütmektedir.

You should https://writemyessay4me.org/ say what that job is, what would you have to do and explain why that job would be suitable for you.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir