Ana Sayfa / Bayilik Veren Firmalar / Şahıs Şirketi Kurmak İçin Gerekenler – İşyeri Açmak İçin Gerekenler

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Gerekenler – İşyeri Açmak İçin Gerekenler

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Gerekenler  İşyeri açmak için gerekenler nelerdir?

Şahıs şirketi kurmak için gerekenler hakkında sizler için detaylı bir makale hazırladık. Şirket kurmak için gerekli belgeler kuracağınız şirketin gereksinimlerine göre çeşitlilik göstermektedir. İşyeri açmak için yapılması gerekenler için üç seçeneğiniz vardır. Bunlar Şahıs şirketi, Limited Şirketi ve Anonim şirketler olmak üzere üç kısımda incelenmektedir. Öncelikle sizlere Şahıs şirketi kurmak için gereken belgeleri daha sonraki yazılarımızda ise Limited şirket Kurmak için gereken belgeleri ve en son olarak Anonim şirket kurmak için gereken belgeleri ve detayları sırasıyla aktaracağız.

şahıs şirketi açmak için gerekenler
Şahıs şirketi açmak için gerekenler, İşyeri Açmak İçin Gerekenler, Dükkan Açmak İçin Gerekenler, İşyeri kurmak için gerekenler.

Şahıs şirketi nedir?

Bireysel olarak kişi adına kurulan şirket türüdür. Şahıs şirketlerini diğer şirket çeşitlerinden ayıran en önemli özellik daha küçük alanda faaliyet göstermesidir. Tek bir kişi üzerine kurulan şahıs şirketlerinin borçları yanı sıra tüm iş ve işlemlerinden şirketi kuran kişi sorumludur. Şahıs şirketlerinde az sayıda ortak bulunabilir ancak ortaklığın devir işlemleri bir hayli zordur. Şahıs şirketlerinde tüm ortaklar onay vermeden ortaklık payları üçüncü şahıslara devredilemez, satılamaz. Ortaklar, bireysel kişiler olduğundan şahıs şirketinin borçlarına bütün mal varlığı ile sorumludur. Şahıs şirketlerinin kurulumu oldukça kolay, kapatması da bir o kadar kolaydır.

Şahıs şirketi nasıl kurulur?

Her şirket kurulum aşamasında olduğu gibi şahıs şirketi kurulumunda da toplamanız gereken evraklar ve yapmanız gereken işlemler vardır. Her halükarda bir muhasebeciyle çalışmak zorunda olacağınız için bu tarz kurulum işlemlerinde muhasebecinize noter huzurunda yetki vererek sorunsuzca kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Şahıs şirketi kurmak için gerekenler nelerdir?

 • İş yeri Kira Kontratı
 • İş yeri Kira Kontratı Damga Vergisi Alındı Makbuzu
 • İş yeri Kiralık Değilse Tapu Fotokopisi
 • İş yerinizin Vergi Dairesine Dilekçe
 • İşe başlama bildirim Formu
 • İki adet İkametgâh Belgesi (Nüfus Müdürlüğünden)
 • İki adet Nüfus Cüzdanı Sureti (Nüfus Müdürlüğünden)
 • İki adet Nüfus Cüzdanının Fotokopisi (Notere Tasdikli)
 • İki adet İmza Beyannamesi

Evrakları teslim ettikten sonra işleyiş nasıl olacak?

Muhasebeciniz tüm işlemleri hallettikten sonra evrakları vergi dairesine teslim eder. Vergi Dairesi şahıs şirketinizin açılabilmesi ve vergi levhasını alabilmeniz için vermiş olduğunuz iş yeri adresine iş yeri yoklama memuru gönderir. İş yeri yoklama memuru geldiğinde şahıs şirketini kurmak isteyen kişi orada bulunmak zorundadır. Yoklama memuru beyan edilen adresin iş yeri açmak için uygun olup olmadığını kontrol eder. Yoklama memuru beyan etmiş olduğunuz adresin şahıs şirketi kurulması için uygun olduğuna karar verirse şahıs şirketi sahibine birkaç imza attırarak iş yeri yoklama tutanağı verir. Şahıs şirketi sahibi bu yoklama tutanağını anlaşmış olduğu muhasebeciye verir. Muhasebeci de vergi levhanızı çıkartır, faturalarınızı ve kaşenizi hazırlayarak size teslim eder. Bu saatten sonra artık sizde vergi mükellefi olmuş olur ve yapmış olduğunuz işlemleri faturalandırarak işinize başlayabilirsiniz.

Şahıs şirketi kurulumu maliyeti nedir?

Şahıs şirketi kurmak için muhasebecinizin ilk aylık ücreti de dahil olmak üzere toplam 650 – 700 TL civarı bir ücreti gözden çıkarmanız gerekmektedir. Sektörünüze bağlı olarak da ticaret odasına başvuru yapmanız gerekirse 750 TL ödemeniz gerekecektir. Yapacağınız iş yazar kasa almayı da gerektiriyor ise 300 TL daha masrafınız olacaktır. Bu rakamlara ilaveten iş ve işlemleri gerçekleştirebilmek için ise aşağı yukarı 300 TL dolayında bir miktar ayırmanız gerekmektedir.

Toplama dökecek olursak;

700 TL İş yeri kurma bedeli ve muhasebeci ücreti
750 TL Ticaret odası ücreti
300 TL Yazar kasa ücreti
300 TL İş ve işlemler ücreti
2050 TL toplam masrafınız olacaktır. İşinizin detaylarına göre bu ücretleri düşürebilir ya da arttırabilirsiniz.

Şahıs şirketi açmanın artıları nelerdir?

Şahıs şirketi kurmanın artıları şunlardır; Hızlı kurulması ve kapatılabilmesi, düşük defter tasdik ücretleri, kademeli vergi sistemi ve düşük muhasebeci ücretleri olarak sıralayabiliriz. Şimdi konuyu biraz daha açalım.

Hızlı kurulum

Şahıs şirketlerinin kurulumu Limited ya da Anonim şirketlerinin kurulum süreçleri gibi zorlu değildir. Tüm işlemlerinizi 1-2 gün içinde halledebilir vergi dairenizin yoğunluğuna göre maksimum 1 hafta içerisinde işinizin başına geçebilirsiniz.

 • Hızlı kapanış

  Şahıs şirketlerinin kapatılması işlemleri de kurulum aşamasında olduğu gibi kolay ve hızlı gelişen bir süreçtir. Örneğin Limited şirketi kapatmak 2 yıl sürebiliyorken Şahıs şirketini kapatmak 1 gün sürebiliyor.

 • Düşük defter tasdik ve muhasebeci ücreti

  Şahıs şirketlerinin diğer şirket türlerinden daha avantajlı olmasını sağlayan nedenlerden biriside bunlardır. Şahıs şirketi için aylık muhasebe ücretleri 100 ila 150 TL arasındayken Limited şirketlerin muhasebe ücretleri 400 TL ila 600 TL arasında olabiliyor.

 • Kademeli vergi sistemi:

  Şahıs şirketleri kademeli vergi sistemine tabidir. Bu sistemde yıllık 13,000 TL ye kadar kesmiş olduğunuz faturalara ödeyeceğiniz vergi tutarı %15’dir. Kademeli vergilendirme sistemini sizler için altta tablo halinde izah ettik. Şahıs şirketleri çok büyük yatırım yapmayacak, düşük iş hacmine sahip girişimciler için tercih faydalıdır.

 
2017 YILI ŞAHIS ŞİRKETLERİ VERGİ DİLİMİ TABLOSU
YILLIK GELİRİNİZİN
13,000 TL’sına – %15 vergi ödenir
30,000 TL’sının – 13,000 TL’sı için   1,950 TL   fazlası için  %20 vergi ödenir
70,000 TL’sının – 30,000 TL’sı için – 5,350 TL fazlası için – %27 vergi ödenir
70,000 TL’sından fazlasının – 70,000 TL’sı için – 16,150 TL fazlası için – %35 vergi ödenir

*Veriler 2017 yılı için geçerlidir.

Şahıs şirketi açmanın eksileri nelerdir?

1- 2017 Şahıs şirketleri vergi dilimleri tablosunda belirttiğimiz gibi şahıs şirketlerinin vergilendirmesi kademelidir. Düşük cirolu gelirlerde gayet faydalı iken yüksek cirolu gelirlerde yüksek vergiler ödeme durumuyla karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Ancak Limited şirketlerinde sabit kurumlar vergi oranı her koşulda %20 dir. Limited şirketlerinin yıllık ciroları ne kadar olursa olsun bu oran hiçbir şekilde değişmez.
2- Limited şirketleri Şahıs şirketlerine göre bankalar gözünde daha fazla itibar görmektedir. Pos cihazı ve kredi başvuruları çok kolay onaylanabilir.

Şahıs şirketi açmak için iş yeri kiralamak zorunlu mu?

Bu soruyu genelde tek başına dev kadroyla 🙂 telefon ya da internetten ihracat ithalat yapanlar, iş ortamına ihtiyaç duymayan ancak gerektiğinde fatura kesebilme olanağına sahip kişiler sormaktadır. Maalesef şahıs şirketi açmak için işlerinizi yürüteceğiniz bir yer göstermek zorundasınız. Ancak bu engeli aşmanızın birkaç yolu vardır bunlar;

   • Evin bir odasını iş yeri göstermek 

    Evinizin bir odasına masa, sandalye, bilgisayar, telefon, fax ve benzeri araç gereçler koyup çalışma ofisine dönüştürerek home ofis tarzında iş yerinizi kurabilirsiniz. Ancak bunu yapabilmeniz için evin sahibi ya da kiracısı olmanız gerekmektedir. Evin sahibiyseniz ya da tapusu ailenizden birisinin adınaysa kira kontratı yapacaksınız. Ayrıca ev apartmanda ise başvurunuzda apartman yönetiminin izini bulunmalıdır. Kiracıysanız da işlemler sizin içinde aynıdır tek fark ev sahibini bu duruma ikna etmek olacaktır.

   • Sanal ofis satın almak

    Son dönemlerde rağbet gören bu sistem şirket kurmak isteyenler için çok pratik ve kolay bir yöntemdir. Yıllık 2.000 TL civarı sabit bir ücret ödeyerek şahıs şirketinizi kurabilir ve arkanıza yaslanabilirsiniz. Bu sistem o kadar güzel ki bizler de ileride şirket kurmak gibi bir düşünce içerisine girersek ilk yapacağımız iş sanal ofis satın almak olacağı kesin gibi. Sanal ofisin detayları bir hayli geniş olduğundan inceleyip ne olduğunu anlamanız için sizlere ilan linkini verelim dedik buraya tıklayabilirsiniz.

Olayı kavradınız ve iş yeri açmaya karar verdiniz ancak maddi gücünüz mü yok? O zaman İş yeri açmak için kosgeb hibe kredisi 2017 isimli haberimizi okumanızı öneririz. Malum para olmadan hayaller icraata dönüşmüyor…

Konu hakkında merak ettiğiniz soruları yorum olarak yazarsanız kısa süre içerisinde sizlere elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız. Yazımızı beğendiyseniz teşekkür etmek için hemen altta bulunan butonlardan paylaşabilirsiniz. Saygılar paratiyo.com

As always, let us know your thoughts on the gmail’s new user https://www.trymobilespy.com/ interface for ipad.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir