Ana Sayfa / Girişimcilik / Steve Paul Jobs Kimdir? Hayatı ve Biyografisi

Steve Paul Jobs Kimdir? Hayatı ve Biyografisi

Steve Jobs Kimdir – Steve Jobs Biyografisi

Steve Jobs Kimdir ?

Bu makalemizde sizlere Steve Jobs Kimdir ? sorusunun yanıtlarını kısa ama öz bir şekilde anlatacağız. Steve Jobs’un biyografisi bir çok iniş ve çıkışlarla dolu olması ve girişimciler için örnek olacak bir hayat hikayesine sahip olması onun en çok araştırılma nedenlerinden birisidir. Steve Jobs’un hayatı hakkında bilgiler öğreneceğiniz yazımız geçelim.

Bir evin garajında başlayan hikâye;
Hayatı hayallerini kovalamakla geçen bir girişimci Steve Jobs Suriyeli bir Müslüman bir babanın, İsviçre kökenli bir annenin oğlu olarak 24 Şubat 1955 yılında Amerika’nın California eyaletine bağlı San Fransisco şehrinde dünyaya geldi. Ancak anne ve babasının evli olmaması sebebiyle işçi sınıfı bir aileye evlatlık olarak verilmek zorunda kalındı. Hayata bir sıfır geriden başlayan Steve Jobs, Üniversite hayatını sıkıcı bularak yakın arkadaşı Steve Wozniak’ı Apple şirketini kurmaya ikna etti.
Yaşadıkları evin garajında 1 Nisan 1976 yılında Apple’ı kurduğunda sadece 21 yaşındaydı. O yıllarda Wozniak’ın ürettiği ilk ürünleri olan Apple I ’i 666,66 dolardan satışa sunarak girişimcilik dünyasına ilk adımını atmış oldu. Steve Jobs’un şirketteki görevi üretim yapılabilmesi için kaynak aramak ve pazarlama faaliyetlerini yürütmekti. Kaynak arayışına giren Jobs, ilk etapta minibüsünü sattı. Arkadaşı Wozniak ise en sevdiği ve o yıllarda çok popüler olan hesap makinesini sattı. Kurucuları ve sermayedarları tarafından şirketleştirilen Apple, o yıllarda renkli grafikler oluşturabilen bilgisayarlar henüz gelişmemişken, dünyanın ilk kullanıcı dostu özelliği taşıyan Apple II halka sunuldu.

Steve Jobs yeni ürün Apple II’yi tanıtırken;

Steve Jobs Apple II tanıtırken
Steve Jobs Kimdir – Steve Jobs Apple II tanıtırken
Apple markasının kurumsallaşması ve aldığı yatırımlarla daha da büyüyerek 1 milyar dolarlık bir şirket haline dönüşürken, Şirket içerisinde büyük çekişmeler yaşanmaya başladı. Tarihler 1985’i gösterdiğinde ise Steve Jobs güç mücadelesini kaybederek Apple’ın yönetim kurulundan çıkartıldı.
Yaşanan bu gelişmelere rağmen yılmayan Jobs, 1985 yılında donanım ve yazılım üzerine Next bilgisayar şirketini kurdu. Tarihler 1986 yılını gösterdiğinde ise Lucasfilm firmasından Pixar’ı alarak 1997 yılına kadar bu şirketlerde çalışmalarını sürdürdü. Jobs 1995 Yılında şirketi Pixar’ı halka arz ederek toplam  140 milyon dolar toplamayı başardı.
Apple Computer şirketinin yönetimsel anlamda yaşadığı sıkıntılar yaşamaya başlamıştı. Apple 1993 senesinde 130 milyon dolar zarar edince şirketin CEO’su değişti. Pazardaki diğer rakip Microsoft’un kullanımı diğerlerine göre daha kolay olan Windows 95’i piyasaya sürünce Apple rekabet edemez hale geldi. Çareyi 1996 senesinde Steve Jobs’un sahibi olduğu Next firmasını tam 430 milyon dolara satın almakta gören Apple yöneticileri, bu sayede Steve Jobs’un kurucusu olduğu ilk göz ağrısı olan şirketine danışman olarak geri döndü.
Yarım kalan projelerine devam eden jobs, 1997 yılında şirketin CEO’su Amelio’nun istifa etmesiyle geçici CEO olarak yönetimi devraldı. İlk olarak tutmadığı projelerden kurtulan Jobs, sadece bir sene sonra piyasaya sunduğu iMac masaüstü bilgisayarla piyasada devrim yaparak Apple’ın itibarını geri kazanmasını sağladı.
2000 Yılında geçici CEO unvanının başındaki geçici ibaresi kaldırılarak çalışmalarına devam etti. 12 Haziran 2005 yılında yarım kalan üniversite hayatını tamamlayarak mezun olan Jobs, 5 Ekim 2011 yılında hayata gözlerini yumdu.

Steve Jobs’un meşhur mezuniyet konuşması


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Her Girişimcinin Mutlaka İzlemesi Gereken 17 Belgesel

Her Girişimcinin Mutlaka Okuması Gereken 35 Kitap

Her Girişimcilerin İzlemesi Gereken Filmler 27 Film

Girişimcilikte başarıyı arttıracak 22 teknik

Eine anleitung ghostwriter zur begleitung von schreibenden im studium.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir