Ana Sayfa / Hibeler ve Krediler / Tarım İçin Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Tarım İçin Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Türkiye’de, devlet tarafından birçok sektör için hibe kredisi desteği sağlanıyor. Hibe Kredisi desteği imkânları ilk olarak büyükbaş, küçükbaş ya da kümes hayvancılığı ile uğraşan şahıslara veriliyor. Verilmekte olan hibe kredileri yeni bir müessese kurmak ve ismi geçen sektörlerdeki işini daha da büyütmek yahut mevcut hayvan sayısını arttırmak isteyenler için de verilebiliyor. Hibe kredileri, ülkemizde devletin resmî müesseseler tarafından sağlanıyor. Bunların başında ise KOSGEB, TKDK ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı geliyor. Tarım için hibe kredisi nasıl alınır?
Hibe Kredisi Alabilmenin Şartları
Evvelâ, hibe kredisi alabilmek için esnaf, çiftçi ya da girişimci olmak lâzım. Lüzumlu evraklar ise hangi devlet müessesesine müracaat edilecekse ona göre değişebiliyor. Eğer hayvancılıkla alâkalı bir sektör için hibe kredisine müracaat edilecek ise ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) belgesinin, yeni bir müessese kurulacak ise girişimcilik sertifikası sahibi olunmasına ihtiyaç duyuluyor. Her devlet müessesenin şartlarını ayrı ayrı incelemekte fayda vardır.

Köylerde Yapılacak Yatırımlar

Yeni başlayan çiftçi ya da mevcut işini büyütmek isteyen birisi olmak farketmeksizin TKDK vâsıtasıyla yüzde 70’e varan hibe kredisi desteğinden faydalanılabilir. Bunun için ilk şart ÇKS belgesinin mevcut olması ve yatırımın, destek verilen illerde yapılacak olmasıdır. Destek verilmekte olan iller için;

  • Köy sahalarında kurulacak her türlü hayvancılık işleri
  • Köy turizmi yatırımları
  • Balık üretimi
  • Arıcılık faaliyetleri
  • Bitki örtüsüne dönük yatırımlar
  • Mantarcılık sahasında yapılacak olan yatırımlar gibi hibelerden faydalanılabilir. Hibe desteği, 2020 senesinin sonuna kadar verilmeye devam edecektir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Teşvikleri

Bakanlığın desteklerden faydalanabilmek için fındık üretimi, organik tarım ve seracılık yapılıyor olmalıdır. Bitkilerle alâkalı olarak yapılan yatırımlara dekar olarak, hayvanlarla alâkalı olarak yapılan yatırımlara ise baş sayısına göre belirleniyor. Teferruatlar, il ve ilçelerde bulunan Tarım Müdürlüklerinden öğrenilebilir.

Ipad users will be able to check this new interface by pointing their www.trackingapps.org ipad’s safari browser to gmail.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir